Orestova grafika

Akademický maliar Orest Dubay st. rodák z Veľkej Poľany bol zakladateľom slovenskej grafickej školy a autorom, ktorý prispieval k zrodu op-artu optického umenia (pri ktorom umelec pracuje napríklad s geometrickými tvarmi a optickými klanmi) a populárneho umenia tzv. pop-artu, kde sa umením stávalo všetko okolo nás. 

Orest Dubay patril medzi významných predstaviteľov povojnovej slovenskej grafiky. Dubayovými častými témami sú bytie, žena, príroda a vojna. Patril taktiež k príslušníkom výtvarnej Generácie 1919.  Jeho pričinením sa formoval výtvarný život na Slovensku, bol aktívnym členom viacerých výtvarných inštitúcií, spolkov a klubov a členom Skupiny výtvarníkov 29. augusta. Umelecké ocenenie a uznanie si získal najmä ako autor viacerých grafických cyklov.

Ukážeme si ako si takú grafiku môžeš spraviť aj doma.

1. Vezmi si kartón alebo iný tvrdý papier (napríklad rozbalenú krabičku).
2. Odstrihni si časť kartónovej podložky, aby si mal podkladový materiál na ktorý budeš nalepovať.

3. Zvyšok si nastrihaj na pásiky rôznej hrúbky a vyskladaj si ľubovoľný obrázok.

4. Vyskúšaj napodobniť tenké a hrubé línie a čiary ako to vidíš na grafikách Oresta Dubaya, nezabudni pásiky na podklad poriadne prilepiť lepidlom.

5. Matricu, ktorú si si vytvoril, natri temperovou farbou. Použiť môžeš handru, hubku alebo valček.
6. Teraz ju môžeš otlačiť na prázdny výkres ako pečiatku. Aby sa grafika lepšie otlačila, môžeš po nej prejsť kuchynským valčekom. Dávaj pozor, aby si nič nezašpinil!

Odfoť svoju hotovú grafiku a pošli nám obrázok na valyiova@vsg.sk

Comments are closed.