Anton Jasusch II

Anton Jasusch bol slovenský maliar, ktorý patril medzi výtvarné špičky moderného umenia 20. storočia. Od roku 1904 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti, neskôr v Mníchove. Dlhé obdobie pôsobil v Paríži a od roku 1920 sa usadil vo svojich rodných Košiciach. Opakujúcou témou jeho diel sú biblické či vedecké námety stvorenie sveta, miesto človeka na zemi a zmysel života. Môžeme si všímať autorov zmysel pre farebnosť, rytmus a kompozíciu objektov.

Anton Jasusch, Adam a Eva (Kompozícia), 1958-1962

Otestuj si svoju pozornosť! Táto olejomaľba znázorňuje rajskú záhradu, v ktorej sa nachádza mnoho zvierat.
a. Napíšeš nám, koľko druhov zvierat ukryl autor vo svojom diele?

b. Každé zviera niečo symbolizuje (to znamená, že jeho vlastnosti môžu byť pripisované aj niečomu inému. Symbolom môže byť vec, jav alebo v našom prípade zviera, ktoré pomenuje myšlienku, pocit alebo vlastnosti niekoho iného). Nájdi na obraze tri zvieratá a popíš, čo podľa teba symbolizujú.

c. Vyskúšaj si aj túto doplňovačku. Aké zvieratká by si doplnil?
Otec je stále hladný ako....... . Môjmu bratovi hovoria, že je múdry ako ............... . Po skončení vojny kráľ s kráľovnou vypustili ..................... mieru. V rozprávke je stará ježibaba prefíkaná ako ............. . Hovorí sa, že ....... , vznešená mačkovitá šelma je kráľom zvierat. Babka mi zvykne hovoriť, že som veľmi zvedavá, vraj nemám byť ako .............. .

K svojim výsledkom, môžeš priložiť aj obrázok svojho najobľúbenejšieho zvieratka a poslať nám na valyiova@vsg.sk

Comments are closed.