Cez okno

Svet sa teraz trochu spomalil a my sa možno dívame z okna častejšie ako inokedy predtým. Nemusí to byť , ale až taká „otrava“. Krajinu za oknom sledovali mnohí umelci, a mnohí to aj vo svojich maľbách, fotografiách, grafikách a iných médiách zachytili. Pozri sa doma von z každého okna, vidíš nejaké zmeny? Svoje postrehy nám kľudne môžeš napísať.

Juraj Collinásy, Pohľad z okna, 1955 – 1960,

Vojtech Kalna, Hmla nad Košicami, 1959 –

Juraj Collinásy, Žena pri okne, 1948

Pozoruj ako sa mení mestská krajina. Tie zmeny spôsobuje pohyb slnka po oblohe. Ráno svieti na inej strane a inou farbou ako večer. V dejinách umenia nájdeme veľa umelcov, ktorí zachytili jeden pohľad v rôznych častiach dňa a „dokumentovali“ tak zmeny okolo seba. Napríklad taký Claude Monet namaľoval medzi rokmi 1892 a 1894 tridsať plátien, na ktorých bola katedrála Notre Dame v Rouen​ v rôznych častiach dňa, ale aj v rôznych ročných obdobiach.

Musée d'Orsay : 5 diel od Claude Moneta katedrály v Rouen

Rovnako tak Milota Havránková, ktorej fotografie si mohol/la vidieť nedávno vidieť na výstave Torzo v našej galérii nafotila pohľad zo svojho ateliéru. Zdá sa ti, že je to iné a vidíš tam len tiene? Je to tak naschvál. Fotografka nám vo svojom okne zapózovala a tak nám pripravila úplne iný výhľad.

Detail : Z cyklu Pohľad z okna 1 – 4, 1963

Inšpiruj sa aj ty týmito rôznymi prístupmi k jednej téme. Vyber si pohľad, ktorý sa ti páči najviac a skús ho zachytiť v rôznych denných dobách (ráno, obed, večer). Skús použiť fotoaparát, môžeš aj ten v mobile a pozoruj zmeny navôkol. Fotografie môžeš v mobile aj upraviť. Samozrejme môžeš aj kresliť, a maľovať ak máš chuť. Nezabudni sa výtvorom pochváliť a pošli nám ho (emailom na filipiakova@vsg.sk) !

Comments are closed.