#DieloTyzdnaVSG

Sprístupnenie výstavy: 10. 11. 2022
Trvanie výstavy: 11. 11. 2022 – 29. 1. 2023
Sieň B, Hlavná 27, Košice

Výstava #DieloTyzdnaVSG pripravená výlučne z vlastnej zbierky VSG je reflexiou úspešného formátu na sociálnej sieti Instagram. Tento formát je participatívnym projektom práce s verejnosťou v on-line priestore, ktorý poskytuje rozšírený pohľad na prácu, vnímanie a prezentáciu zbierkových predmetov so širším dosahom na rastúce publikum. 

Tento formát bola prvá vec, ktorú sme zaviedli po tom, čo si ma Dorota najala na instagramové stratégie ešte v roku 2020. Chceli sme vtiahnuť do zbierky diváctvo, umeleckú obec, či ľudí z diametrálne odlišných povolaní. Vystaviť vás všetkých umeniu, ktoré vnímame ako univerzálny jazyk. Chceli sme prelomiť bariéru elitnosti, ukázať, že každý z nás vníma umenie po svojom a to je práve to, čo je na tom najkrajšie a čo by malo byť aj hlavnou funkciou umenia a zbierky VSG, ktorá v podstate patrí nám všetkým.

Za posledné dva roky sme tak cez 50 ľudí nechali hrabať sa jej digitálnou podobou, objavovať ju zblízka cez Web umenia. Verím, že často nebolo ľahké vybrať TO dielo. Bolo skvelé pozorovať rôzne roviny a pohľady na umenie, či už v reakcii na aktuálne dianie, vizualitu, možno sa niekomu vynorila spomienka na niečo, čo prežil. Niektorí sa ma pýtali, či je čo napísali dostačujúce - či je to v poriadku. Dúfam, že sme aspoň trochu týmto formátom ukázali, že každý pocit, ktorý v nás umenie vyvolá, je v poriadku. Aj práve o tom je alebo mala by byť galerijná práca, návšteva galérie či vnímanie umenia. V každom z nás vyvolá niečo úplne iné - radosť, hnus, nepokoj, myšlienku či eufóriu. Niečo sa nám páči, niečo k nám hovorí a niečo nám nepovie vôbec nič. – PR & marketingová manažérka VSG Dominika Čupková.

Výsledok bol naozaj očarujúci a v on-line priestore tak vznikla bohatá databáza intímnych „kurátorských“ výkladov, či interpretácií konkrétnych umeleckých diel. Tento instagramový experiment sa ukázal byť akousi ďalšou prácou so zbierkovým fondom, nemenej zaujímavou a prístupnou širokej verejnosti. Projekt digitalizácie zbierkových predmetov tak napĺňa svoj zmysel, využitie i dôležitosť v určovaní statusu umeleckého diela a jeho diváckej percepcie v 21. storočí, ale posúva aj hranice mentálnejtransformácie kultúrnych inštitúcií a narúša zaužívané stereotypy výstavníckej praxe. 

​​​​​​​​Tím VSG

Chceš byť aj ty súčasťou projektu #DieloTyzdnaVSG?

1. Vyber dielo zo zbierky VSG na Webe umenia
2. Napíš nám odstavec či dva o tom, prečo ťa dané dielo zaujalo.
3. Do predmetu e-mailu napíš Vyberám #DieloTyzdnaVSG
4. Zašli ho na dominika@vsg.sk
5. Sleduj náš instagram @vychodoslovenska_galeria 😉

Comments are closed.