Geometrický obraz

Inšpiruj sa vizuálnym umelcom Argištom Alaverdyanom, ktorý u nás vo Východoslovenskej galérii vystavoval spolu s Jozefom Mrvom ml. v roku 2018. Ich spoločná výstava Matný rozmer prepájala abstraktnú maľbu a 3D animáciu. Obaja umelci vo svojich dielach riešili vzťahy medzi prvkami v ploche a priestore.
Pre vytvorenie geometrického obrazu podľa nášho postupu budeš potrebovať: výkres, papierovú lepiacu pásku, nožnice, temperové farby, hubku a jeden menší výkres, alebo kancelársky papier na ktorý si môžeš vytlačiť geometrické tvary, alebo ich prekresliť (v tomto prípade najlepšie narysovať).

1. Priprav si na stole, na ktorom budeš maľovať, voľný priestor. Výkres môžeš na stôl pripevniť papierovou lepiacou páskou, aby sa ti počas maľovania neposúval. Lepiacou páskou si na výkrese ohraničíš miesta, kam sa farba nedostane. Nalepíš ju podľa ľubovôle na výkres, vďaka nej sa ti podarí vytvoriť rovné čiary.

2. Keď máš lepiacu pásku nalepenú, môžeš vymaľovávať plochy, ktoré ti ohraničením vznikli. Vystačíš si s čiernou a bielou temperkou, z ktorých vymiešaš rôzne odtiene sivej, ale samozrejme, môžeš použiť aj farebné odtiene.

3. Po vyschnutí farieb rozlep pásky pomaly dole z výkresu. Buď opatrný, aby sa výkres neroztrhol.

4. Vytlač si geometrické vzory na A4 papier, najlepšie farebne a vystrihni ich, alebo si ich narysuj na druhý výkres/papier, takisto vymaľuj a vystrihni. Geometrické tvary nalep na výkres. Hotovo, vytvoril si geometrický obraz 🙂

Comments are closed.