Kolážový hrdina

S kolážou si sa už určite stretol. Je to výtvarná technika, pri ktorej je na podklad, napríklad výkres, nalepovaný iný papier, farebný výkres, alebo noviny. Koláž pochádza z francúzskeho collage a znamená lepenie, takže sa priprav, že budeš potrebovať lepidlo 😉
Pri vymýšľaní tejto úlohy sme sa inšpirovali dielom Františka Veselého Superman (1979), ktoré pochádza zo zbierky súkromného majiteľa a vidieť si ho mohol na našej výstave Krajina nového typu.

I keď sa toto dielo nazýva Hrdina, je to obraz sídliskového človeka. Dominantná je tu postava uprostred, ktorá je umiestnená do určitého priestoru. Dojem priestoru vytvára perspektíva (to sú tie zbiehajúce sa čiary), podľa nej vieš určiť čo je v popredí a čo je vzdialenejšie. Priestor za postavou vytvára jeho charakteristiku (panelák).
Vyber si koho chceš znázorniť, a potom porozmýšľaj, čo túto osobu, profesiu charakterizuje. Ak by si si napríklad vybral pekára, môžeš ho napríklad zobraziť v plášti a s valčekom na cesto, na pozadie by si mohol použiť letáky a vystrihnúť rôzne pečivo a múku.

My sme sa pokúsili sme sa vytvoriť rytiera v brnení. K rytierom patria príbehy o odvážnych činoch a dobrodružných výpravách. Preto sme sa pokúsili vyobraziť cestu s neľahkou úlohou, ktorá na rytiera čaká. Bude musieť prejsť cez krajinu, za vysoké kopce, aby zabil draka.

Na vytvorenie koláže budeš potrebovať farebné papiere, staré noviny, lepidlo, nožnice, farbičky, pravítko a ceruzku.

Ako podklad sme použili výkres, do jeho stredu sme si narysovali obdĺžnik a perspektívu sme vytvorili tak, že sme spojili rohy obdĺžnika s rohmi výkresu. Poriadne si rozmysli čo chceš, aby bolo na výkrese nalepené a pusť sa do strihania. Nebuď smutný, ak v novinách nenájdeš obrázok, ktorý si si predstavoval. Vieš si ho nakresliť a vyfarbiť na iný papier a potom vystrihnúť.

Dávaj pozor na vrstvy, skôr ako začneš lepiť, premysli si čo má byť vpredu a čo vzadu.

Keď už budeš mať všetko prilepené, svoj obrázok môžeš dokresliť.

Odfoť a pošli nám svoj hotový obrázok na filipiakova@vsg.sk 🙂

Comments are closed.