Ahojte, kamaráti,

dnes, ako každú prvú októbrovú nedeľu, celé Košice žijú Medzinárodným maratónom mieru. Je to najstarší maratón v Európe a po prvý raz sa bežal v roku 1924. Maratónsky beh je beh na dlhú vzdialenosť, ktorého trať meria 42,195 km. Jeho vznik bol inšpirovaný legendou o gréckom vojakovi Feidippidovi, ktorého v roku 490 pred Kr. vyslali z mesta Maratón do Atén, aby oznámil, že Peržania boli zázračne porazení v bitke pri Maratóne.

Športové výkony atlétov inšpirovali aj mnoho umelcov a my sme pre vás vybrali niekoľko diel zo zbierky Východoslovenskej galérie. Pozorne si ich prezrite a zamyslite sa nad tým ako rôzne sa dá znázorniť pocta bežcom. Dušan Srvátka a Tibor Gáll zaznamenali figúry v pohybe počas športovej aktivity. Štefan Hudák vytvoril návrh scény a kostýmov k hre od Claudea Confortéza: Maratón.

Dušan Srvátka, Bežci, 1980
Tibor Gáll, Olympiáda I., 1980
Štefan Hudák, Claude Confortéz: Maratón, 1982
Tibor Gáll, Olympiáda II., 1980

ÚLOHA: Štúdia cvičiacich postáv od Konštantína Bauera vytvára text „ŠPORT“. Zaujíma nás akým gestom by ste vzadli úctu športovcom vy? Vymyslite pózu, ktorú môžete ľubovoľne stvárniť (fotografia, maľba, kresba...) Oslovte aj členov rodiny a môžete sa pokúsiť vytvoriť gestami pozdrav alebo inú zaujímavú kompozíciu.

Konštantín Bauer, Štúdia cvičiacich postáv, 1922-1926

Inšpirovať sa môžete aj realizáciou vo verejnom priestore od Arpáda Račka, okolo ktorej ste už určite aspoň raz prešli. Viete si spomenúť kde v Košiciach je táto socha umiestnená?

Táto bronzová socha je osadená na zvýšenom podtsavci, na ktorom sa postupne objavujú mená víťazov športového zápolenia- Medzinárodného Maratónu mieru. Umelec si tento motív zvolil ako symbol a vzor statočnosti. (Ševčíková, 2000)

Arpád Račko, Maratónec, 1959

Nezabudni sa svojim výtvorom pochváliť a pošli nám ho mailom na filipiakova@vsg.sk

Comments are closed.