Orestova grafika

Orest Dubay st. bol rodák z Veľkej Poľany a bol zakladateľom slovenskej grafickej školy. Začínal takou grafikou, pri ktorej sa držal minimalistických veľmi štylizovaných foriem (čo znamená, že na grafikách sa objavil len taký obrázok, ktorý nám jasne dokázal popísať napríklad vtáčika, ale nedokázali by sme už bližšie určiť či sa jedná o sýkorku alebo vrabca). Veľmi rád sa hral s formou a líniou. Všimni si na reprodukciách aké využíva všade čiary, hrá sa s nimi, niektoré sú hrubé a iné zase tenké. Najlepšie na tom je, že aj keď sú tie grafiky čiernobiele, vôbec to nie je nuda. V každej časti obrázku sa niečo deje.

Orest Dubay patril medzi významných predstaviteľov povojnovej slovenskej grafiky. Dubayovými častými témami sú bytie, žena, príroda a vojna. Patril taktiež k príslušníkom výtvarnej Generácie 1919. Jeho pričinením sa formoval výtvarný život na Slovensku, bol aktívnym členom viacerých výtvarných inštitúcií, spolkov a klubov a členom Skupiny výtvarníkov 29. augusta. Umelecké ocenenie a uznanie si získal najmä ako autor viacerých grafických cyklov.

Ukážeme si ako si takú grafiku môžeš spraviť aj doma.

1. Vezmi si kartón alebo iný tvrdý papier (napríklad rozbalenú krabičku).
2. Odstrihni si časť kartónovej podložky, aby si mal podkladový materiál na ktorý budeš nalepovať.

3. Zvyšok si nastrihaj na pásiky rôznej hrúbky a vyskladaj si ľubovoľný obrázok.

4. Vyskúšaj napodobniť tenké a hrubé línie a čiary ako to vidíš na grafikách Oresta Dubaya, nezabudni pásiky na podklad poriadne prilepiť lepidlom.

5. vytlač si trochu farby na paletu alebo inú podložku, na ktorej môžeš miešať farby. Namiešaj si takú, aká sa ti páči.

6. Matricu, ktorú si si vytvoril, natri temperovou farbou. Použiť môžeš handru, hubku, valček alebo .

7. Teraz ju môžeš otlačiť na prázdny výkres ako pečiatku. Aby sa grafika lepšie otlačila, môžeš po nej prejsť kuchynským valčekom. Dávaj pozor, aby si nič nezašpinil!

Odfoť svoju hotovú grafiku a pošli nám obrázok na filipiakova@vsg.sk

Comments are closed.