Oto Hudec – Earthrise!

Vernisáž: 15. 12. 2022 o 18:00
Trvanie výstavy: 16. 12. 2022 – 4. 5. 2023 (predĺžená)
Kurátorky: Lenka Kukurová, Verena Tintelnot
Alžbetina 22, Košice

Výstava s názvom Earthrise! je umeleckým komentárom ku vzťahu človeka so životným prostredím a zároveň apelom na zmenu. Košický umelec Oto Hudec, ako obyvateľ planéty Zem, vo výstave predstavuje diela, ktoré vznikli za minulých päť rokov na Slovensku, no i v Gruzínsku, Nemecku, Českej republike, či na Kapverdských ostrovoch.

Názov výstavy odkazuje k fotografii Zeme, ktorá vznikla počas vesmírneho letu v roku 1968 a je na nej zachytený povrch mesiaca s „vychádzajúcou Zemou“ na horizonte. Hudec sa pohráva s významom anglického slova a pridaním výkričníka vyzýva k povstaniu Zeme, čím ju stavia do centra pozornosti a zároveň vyzýva na jej aktívnu ochranu.

Planéta Zem sa vo výstave objavuje aj v forme veľkorozmernej sochy veľryby, ktorá pláva vesmírom a na sebe nesie domy ako ľudskú civilizáciu. Toto symbolické dielo upozorňuje na pominuteľnosť a krehkosť ľudského druhu oproti dĺžke vývoja života na planéte a na prepojenie človeka s inými organizmami.

Oto Hudec reaguje aj na klimatickú katastrofu a mnohými spôsobmi nás konfrontuje s apokalyptickými obrazmi. Scenáre topiacich sa ľadovcov, sucha a fauny bez možnosti prežitia dokazujú, že klimatická zmena, ktorá sa predtým zdala vzdialená, je už prítomná. Vo svojej tvorbe však Hudec nie je len nezainteresovaným pozorovateľom. Video Späť, kam patrím a uhoľný maskot privádzajú divákov priamo do zničenej krajiny a umožňujú im zažiť jej utrpenie.

I keď Hudec v poetickom videu Koncert pre ľadovec Adishi hrá umierajúcemu ľadovcu pieseň na strunovom nástroji a harmonike (a tak vyjadruje svoje prepojenie s ním), jeho tvorba nie je len romantická. V rozsiahlej dystopickej inštalácii a vo videu Vlna pred záhradou nám umelec ukazuje posledné dni civilizácie, ktorú Etel Adnan vo svojej poslednej knihe Shifting the Silence, opisuje ako jaskynných ľudí z vesmírnych kapsúl.

Napriek dojmu konca sveta sa vo veľkorozmernej maľbe a videu na konci výstavy stretneme s tichým návrhom toho, ako by bolo možné na Zemi existovať v spolužití a nie v konflikte ľudí s prírodou.

---

www.eeagrants.sk/clt
Podporené Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Grantov EHP. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky

Comments are closed.