Poézia o bunkách a semenách

Umelkyne Monika Pascoe Mikyšková a Janja Prokić sa spojili pre túto príležitosť a na výstave voľne prepájajú motívy rastlinného sveta. Prezrite si foto-report z výstavy a inšpirujte sa tvarmi, farebnosťou a rôznorodým materiálom, ktorý sa na výstave dá vidieť.

Na výstave sa nachádzajú akvarely, ktoré sú inšpirované mikrosvetom rastlín, skúmajú bunky a ich organely, čiže ich drobné časti, ktoré majú špeciálne funkcie. Nájdete tam aj väčšie obrazy a keramické objekty, ktoré predstavujú neuveriteľné tvary rôznych rastlín, ale aj veľkoformátové krajinomaľby. 

Máme pre teba tip:
Ak pestujú tvoji rodičia alebo starší súrodenci doma rastliny pozorne si ich prezri. Aké majú listy tvar a farbu, aké majú žilkovanie a povrch? Sú drsné alebo hladké? Kvitnú? Sú podobné rastlinám, ktoré sa nachádzajú v okolí tvojho domu alebo školy? Svoje zistenia si kľudne zapíš alebo nakresli, bude sa ti ďalej ľahšie pracovať.

Úloha:

1.  Do väčšej nádoby zmiešaj jeden diel hladkej múky, jeden diel soli a pol dieliku vody. Ako odmerku môžeš použiť hrnček.

 2. Všetko poriadne zamiešaj, kým ti nevznikne hmota hutná ako plastelína.

3. Nechaj hmotu trochu odležať a medzi tým si prezri svoje zápisky a popremýšľaj ako by mohla vyzerať fantastická rastlina. Svoje nápady si kľudne zaznač.

4. Teraz môžeš začať modelovať svoju vymyslenú rastlinu, môžeš ich kľudne vyrobiť aj viac a v rôznych veľkostiach.

5. Ešte kým je cesto čerstvé, môžeš doňho zatláčať rôzne drobné ozdoby, ktoré doma nájdeš (korálky, kamienky, flitre...)

6. Keď výrobok uschne, môžeš s ním pracovať ďalej. Dá sa naň kresliť fixkami, voskovými farbičkami alebo temperovými farbami.

Nezabudni sa nám pochváliť svojim výrobkom. Odfoťte ho s rodičmi alebo súrodencami a komentujte pod príspevkom na facebooku alebo nám foto zašlite mailom na filipiakova@vsg.sk.

Comments are closed.