Už je tu jar!

V srdci máme túžbu vyjsť von a hrať sa. Ak môžeš utekaj, no ak nie, radosť z jarnej prírody si môžeš urobiť aj doma. Vybrali sme pre teba diela z našej výstavy 7140+. Aké ročné obdobie na obrazoch vidíš?

Ján Grotkovský,
Na poli, 1958,

Anton Jaszusch,
Tatry, 1950 – 1960

Károly Kernstok,
Pri Dunaji, 1908 – 1912

Krajinomaľba pochádza z oblasti Ďalekého východu,  postupne prenikala do Európy a v 19. storočí patrila k najpopulárnejším odvetviam umenia západného sveta. Postavy v krajinomaľbe sú menšie (nazývame to stafáž), niekedy tam vôbec nemusia byť. Autor dáva priestor vyniknúť prírode, ktorá vďaka dobre rozloženým jednotlivým objektom (postavy, stromy, skaly...) a hry so svetlom vťahuje diváka do hĺbky. Napríklad cesty a rieky sú vhodným prostriedkom na to, aby voviedli diváka do obrazového priestoru. Dôležitú úlohu zohráva zorný bod – teda miesto, z ktorého sa tvorca i divák pozerajú na obraz.

Spomínané svetlo a dobré rozloženie jednotlivých objektov a perspektíva sú nástrojmi, pomocou ktorých môže umelec namaľovať obraz realistickejšie. Mimoriadne účinné pri krajinomaľbe je tzv. zadné osvetlenie, ktoré rozžaruje horizont a priťahuje k nemu zrak. Najvzdialenejší bod obrazu býva ten, ktorý je najsvetlejší. Svetlo prispieva k celkovej nálade obrazu, môže vrhať oslnivú žiaru alebo byť jemne povznášajúce sa.

Na výkres si prv nakresli návrh krajiny. Rozdeľ si svoj výkres na tri časti tak, ako to vidíš v návrhu. Prvá časť bude mať najtmavšie farby, druhá bude tmavá a tretia bude svetlá. Ako inšpiráciu sme pre teba znázornili jednotlivé vrstvy na obraze Ľudovíta Felda - Hačava. 2. Keď si si tieto vrstvy premyslel, v tretej vrstve znázorni najsvetlejší bod obrazu (môžeš tam napríklad potom nakresliť slnko). 3. Nezabúdaj, že objekty, ktoré nakreslíš v prvej vrstve, budú tie najväčšie, pretože sú najbližšie k divákovi. Na obraze Ľ. Felda môžeš v červenom kruhu vidieť postavu, ktorá sa nazýva stafáž. 4. Keď si si premyslel perspektívu (čo kde umiestniš) svojho obrazu, začni pracovať na návrhu svojej vysnívanej jarnej krajiny a maľovať. Pošli nám svoju vysnívanú krajinku na valyiova@vsg.sk.

Comments are closed.