Vonku je krásne a nás to inšpiruje. Pripravili sme pre vás ďalšiu kreatívnu úlohu a pri jej realizácii sa budete môcť kochať pohľadom von oknom.

No najskôr niečo málo z histórie. Vedeli ste, že maľba krajín bola najvýznamnejším druhom umenia v Číne? U nás v Európe bol jej vývoj nerovnomerný. Najskôr sa takouto maľbou zdobili staroveké rímske budovy no neskôr stredoveku prestala byť úplne v obľube. Opäť sa začala rozvíjať v 16.storočí v nezávislej, špeciálnej umeleckej disciplíne, neboli to však obrazy skutočnej krajiny, ale boli idealizované. Neskôr bola maľba krajín mimoriadne obľúbená, a v 19. storočí sa impresionisti zaslúžili o to, že krajinkárstvo sa stalo jedným z najpopulárnejších odvetí umenia.

Kým sa formát na výšku viac hodí na portrét, obdĺžnik na šírku (krajinársky formát) viac vyhovuje krajinomaľbe. Nechceme tým povedať, že sa krajinky nemaľovali aj na výšku, no v tomto formáte má umelec možnosť maľovať v panoramatickom okne.

Nechali sme sa inšpirovať maľbou Eugena Chriena Zima v Tatrách II. a pripravili sme pre vás úlohu, ktorou oslávime príchod zimy a snehu, ktorý častokrát zavíta iba do hornatých oblastí. Nepripomína ti zima krajinu prikrytú bielou vatou? Čo keby sme si vyskúšali ďalší experiment?

1. Pozri sa von oknom a všimni si aké farby primiešala zima do každodenného výhľadu.

2. Nakresli si krajinu, môže to byť odpozorovaný pohľad z okna alebo si môžeš načrtnúť vymyslenú prírodu.

3. Nevieš ako ďalej? Nevadí, vyskúšaj sa inšpirovať škvrnami. Ako ich vytvoriť? Je to ľahké, prejdi po papieri štetcom namočeným do vody, na niektorých miestach môžeš nechať podklad aj úplne suchý.

4. Zapúšťaj farby. Môžeš použiť farebný tuš alebo vodové farby. Môžeš skúsiť farbu nakvapkať, alebo urobiť ťah štetcom. Potom, ako sa ti škvrna vytvorí, ju môžeš do maľovať podľa toho, čo ti pripomína. Ak už nechceš, aby sa ti škvrna menila, nechaj ju najprv zaschnúť a až tak obrázok dokresli alebo domaľuj.

5.Experimentuj, pridaj do obrázku vatu, soľ alebo cukor. Nezabudni použiť lepidlo aby ti všetko poriadne držalo.

HOTOVO! 😊 Odfoť svoj hotový výtvor a pošli nám obrázok na filipiakova@vsg.sk

Comments are closed.