Anna Lesznai – Hmla predo mnou, hmla za mnou

Vernisáž: 21. 6. 2023 o 19.00
Trvanie výstavy: 22. 6. 2023 – 10. 9. 2023
Kurátorka: Štefánia Ďuricová
Sieň B, Hlavná 27, Košice

Anna Lesznai (1885 - 1966) bola všestranná umelkyňa, maliarka, grafička, ilustrátorka, spisovateľka, poetka, venovala sa aj literárnej kritike, či pedagogickej činnosti.

Monografická výstava predstavuje publiku zlomok z tvorby významnej maďarskej autorky, narodenej v Budapešti, no najsilnejšie sa viažucej k Nižnému Hrušovu.

Rodným menom Amália Moscovitz, alebo Máli ako ju mnohí poznali sa narodila v Budapešti v roku 1885. Rodina sa podľa vtedajších zvyklostí zdržiavala v zimných mesiacoch v hlavnom meste, avšak zvyšok roka trávila na svojom statku v Nižnom Hrušove. Tieto pobyty formovali autorku, ako aj jej tvorbu. Navštevovali ich vychýrení umelci, spisovatelia a intelektuáli doby, trávili čas diskusiami, čítaním, tvorbou. Do Nižného Hrušova prichádzali mnohí významní autori ako Sándor Bihari, či Károly Ferenczy, ktorí ju výtvarne formovali. Už v roku 1907 bola zapísaná na Académie Julian v Paríži.

Avšak, mesto Paríž nebolo takým silným inšpiračným zdrojom pre Annu Lesznai, ktorá radšej spomínala na kraj východného Slovenska, odkiaľ čerpala motívy zo života obyčajných vidiečanov. Hoci bol fauvizmus skorým avantgardným modernistickým hnutím dvadsiateho storočia a jedným z prvých štýlov, ktoré sa posunuli smerom k abstrakcii, pre mnohých umelcov sa stal prechodným obdobím na ceste k ďalšiemu vývoju ich tvorby. Napriek tomu však v dielach Anny Lesznai vidíme divokú farebnosť, expresívnosť a zjednodušenie foriem typické pre toto hnutie aj v 20. a 30. rokoch 20. storočia.

Navrhovala výšivky, dekorácie, písala rozprávkové knihy, ktoré sama ilustrovala, písala poéziu, literárnu kritiku. V jej tvorbe sa snúbi primitivizmus moderny s folklórnymi motívmi. Bola všestrannou autorkou, ktorá dokonca založila vlastnú manufaktúru, v ktorej zamestnávala dedinčanky, ktoré vyšívali a zdobili textil. Preto odkaz tejto progresívnej umelkyne nie je iba umelecký, ale aj sociálny a spoločenský. Kvôli turbulentným politickým náladám musela najprv emigrovať do Viedne a neskôr v roku 1939 emigrovala do Ameriky.

Za podporu ďakujeme: Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.

Comments are closed.