Boris Sirka – Odliatok myšlienky

trvanie: 15. 5. 2021 – 4. 6. 2021
Východoslovenská galéria, Alžbetina 22

Pop-up výstava Borisa Sirku: Odliatok myšlienky prezentuje inštaláciu objektov, ktoré nadväzujú na jeho aktuálny sochársky program, ktorým sa autor zaoberá posledné dva roky a skúma tak svoje možnosti a skúsenosti "maliara" v priestorovom médiu. V predchádzajúcom projekte Skamenelé Gesto nechal skicu “stvrdnúť”. Ľahkosť v kresbe preniesol do priestoru a nechal ju v "nehybnom" stave, vytrhnutú z papiera skicáru a zhmotnenú v prítomnosti. Zachytené gesto kresby, jej energia a to čo predstavuje bolo povýšené na objekt.

Odliatok Myšlienky je pokračovaním tejto série, kde ďalšie sochárske technológie a postupy umožnili priestorovo myslieť a využiť formálnu skratku v témach, ktorými sa autor zaoberá vo svojej maliarskej tvorbe. Autor tu však porušil jedno zo svojích pravidiel a tým je variovanie, repetitívnosť a klonovanie námetu. Z počiatočného odlievania formy a skúšania materiálov sa dopracoval k vytvoreniu takmer identických kópií, z ktorých každý kus predstavuje originál aj napriek zdanlivému pocitu sériovej výroby. Programovo tak autor neustále re - definuje formálnu a obsahovú stránku vlastnej tvorby. 

Výstava je doplnená o interaktívny vstup. Pomocou troch filtrov na instagrame si môžete zobraziť Borisove diela vo virtuálnej podobe na rôznych miestach - v exteriéri alebo potom aj doma. Autor tak reaguje na situáciu zavretých výstav a dáva tak svojím dielam status aboslútnej dostupnosti kdekoľvek a kedykoľvek si každý užívateľ filtrov zmyslí.  

Vytvorenie diel podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Comments are closed.