Košická noc múzeí a galérií 2022 vo VSG

Výstavy

17:00 – 23:30 Výstava Ruka na konci ramena - Spolu(práca) v českom a slovenskom umení
Výstavná sieň A
Výstava ponúka nielen konkrétne projekty, ale tiež príbehy, ktoré stoja za vznikom prác umelcov vytvorených spoločne s ľuďmi žijúcimi v sociálne vylúčených lokalitách, so seniormi, s ľuďmi bez domova, so zdravotne znevýhodnenými, s deťmi, študentmi, či s inými komunitami.

17:00 – 23:30 Výstava Ján Vasilko – Internal waves
Výstavná sieň Q
Monografická výstava súčasného vizuálneho umelca Jána Vasilka je prvým väčším expozičným projektom vo Východoslovenskej galérii. Autor na výstave predstaví výber veľkoformátových malieb, ktoré reprezentujú jeho umelecký program.

17:00 – 23:30 Výstava Jozef Kornúcik - Situácie
Výstavná sieň C
Výstava Jozefa Kornúcika (1938 – 1977) je komornou intervenciou v rámci výstavného plánu ako reakcia na súbežne prebiehajúcu výstavu výtvarníka strednej generácie Jána Vasilka. Tvorba oboch umelcov je z komparatívneho hľadiska formálne príbuzná. Kornúcik si v čase socialistického režimu privlastnil špecifický jazyk geometrickej abstrakcie a držal tak krok s aktuálnym umeleckým dianím za hranicou Železnej opony. Veľké budovateľské témy a fascináciu kozmológiou dokázal pretaviť do konštruktivistického jazyka, ktorý môžeme zaradiť do okruhu umelcov geometrickej abstrakcie v slovenskom povojnovom maliarstve. 

17:00 – 23:30 Zreštaurované diela
Výstavná sieň B
Ukážka novo-zreštaurovaných obrazov galérie, ktoré boli poškodené požiarom v roku 1985.

17:00 – 22:00 Výstava Grafika jedno médium
Budova Východoslovenskej galérie, Alžbetina 22
Výstava predstavuje výber z kolekcie grafiky, viac ako 80tich autorov, zbierkového fondu Východoslovenskej galérie, zahŕňajúc výtvarné diela vytvorené od polovice 19. storočia po súčasnosť.

Komentované prehliadky a prezentácie

18:00 – 20:00 Otvorená kancelária
Výstavná sieň B
Ak máte doma dielo a chceli by ste vedieť či je pravé, alebo má umeleckú a finančnú hodnotu, tak si ho odfoťte alebo prineste do galérie v tomto čase. Kurátor Miroslav Kleban s vami súkromne skonzultuje vaše dielo a poskytne odborné rady.

19:00 – 19:30 Zoznámte sa s prácou správcu depozitára Jána Kovačiča a starostlivosťou o uchovávanie umeleckých zbierok VSG
Depozitár Východoslovenskej galérie, Hlavná 27
*Maximálna kapacita 10 osôb

19:30 – 20:00 Komentovaná prehliadka výstavou Grafika – jedno médium, kurátorom výstavy Michalom Štofom
Budova Východoslovenskej galérie, Alžbetina 22

20:00 – 21:00 Prezentácia akvizícií 2021 – získaných diel do zbierok Východoslovenskej galérie, kurátorkou Štefániou Ďuricovou
Historická sála Východoslovenskej galérie, Hlavná 27

21:00 – 22:00 Komentovaná prehliadka kurátorom Miroslavom Klebanom k výstave Internal waves
Výstavná sieň Q

22:00 – 22:30 Koncert BIOS
Nádvorie Východoslovenskej galérie, Hlavná 27
Spoločný projekt výtvarníka Borisa Sirku a grafika Jozefa Tušana je poslucháčom experimentálnej hudobnej scény na Slovensku dobre známy vďaka intenzívnym, ohlučujúcim a hypnotickým koncertom s presahmi dronu, hustých beatov a prepálených aj vzdialených gitarových plôch. Nedávno ich projekt oslávil 10 rokov od vzniku.

18:00 – 23:00 PADRE BREWING COMPANY
Nádvorie Východoslovenskej galérie, Hlavná 27
Počas celého večera budete môcť ochutnať pivo od Padreho s nenapodobniteľnou chuťou a s výraznými arómami. Inšpiráciou je “craft brewing” hnutie so svojou voľnou interpretáciou pivných štýlov. Pivá sú čisté a skutočne prirodzené. Pri ich výrobe sa konzervačné látky, umelé farbivá či chuťové náhrady nepoužívajú. Počas Noci múzeí a galérií si budete môcť zakúpiť špeciálnu edíciu s grafikou Východoslovenskej galérie.

17:00 - 23:30 - Ladies, wine & design Slovakia x VSG: Predaj autorských grafík
Pop-up shop Východoslovenskej galérie, Hlavná 27
VSG ako aj iniciatíva LW&D Slovakia reflektuje na nevyvážené zastúpenie ženských autoriek, nielen v zbierkach galérie, ale aj v iných kreatívnych odvetviach a cez rôzne aktivity sa snaží s týmto problémom vysporiadať. VSG si z diel berie symbolický komisný poplatok určený na pokrytie minimálnych nákladov spojených s produkciou, pričom 90% sumy ide priamo autorkám.


Program pre rodiny s deťmi

17:30 – 18:00 Bábkové predstavenie „Prečo nekvitneš? “na motívy knihy Kataríny Macurovej
Nádvorie Východoslovenskej galérie, Hlavná 27
"Je to naozaj zvláštny kvet." povedal malý medvedík. Prečo nekvitne ako ostatné rastlinky? Je to skutočne kvet? A čo sa deje pod zemou? Niekedy musíme kopať hlbšie, aby sme prišli na koreň veci. Nie je totiž všetko tak, ako to na prvý pohľad vyzerá...
*Predstavenie je určené pre deti od 3 rokov. 

18:00 – 20:00 Tvorivé dielne pre rodiny v Kreatívnom labyrinte
Ateliér Východoslovenskej galérie, Hlavná 27

19:00 – 21:00 Ukážka reštaurátorskej práce naživo s reštaurátorku Ľudmilou Zozuľákovou
Výstavná sieň B


Knižnica VSG

17:00 – 22:00 Prezentácia knižných akvizícií za rok 2021 a burza špecializovaných kníh za dobrovoľný príspevok

18:00 – 19:00 Umelkyňa a galeristka Katka Rybnická z vydavateľstva Šopa Gallery vám predstaví rozsiahlu monografiu umelkyne Svetlany Fialovej
Historická sála Východoslovenskej galérie, Hlavná 27
Publikácia nie je len chronologickým zhrnutím autorkinej tvorby za posledných 15 rokov, ale obsahuje aj jej inšpiračné zdroje, osobný archív fotografií, či doposiaľ nepublikované autorkine zápisky a poznámky. Odbornú aj umeleckú reflexiu dopĺňajú texty domácich a zahraničných odborníkov (Peter Tajkov, kurátor, teoretik umenia, Juliana Sokolová, poetka a filozofka, Lenka Sýkorová, kurátorka a teoretička umenia, Max Ryynänen, filozof), autorom grafického dizajnu a zalomenia publikácie je Roman Juhás z Midfield Studio.

Comments are closed.