Moldava 2013

Východoslovenská galéria sa pripája k iniciatíve Amnesty International.

Dnes si pripomíname smutné výročie.

19. júna 2013, vtrhlo do osady Budulovská v Moldave nad Bodvou viac ako 60 policajtov so psami. Bez povolenia vstupovali do príbytkov a fyzicky zaútočili na približne 30 ľudí vrátane žien a detí. Používali obušky a podľa viacerých poškodených aj elektrické paralyzéry.

Aj keď lekárske správy, svedecké výpovede a fotodokumentácia potvrdzujú spôsobené zranenia, voči príslušníkom polície, ktorí sa zásahu zúčastnili, dodnes nedošlo k vyvodeniu zodpovednosti. Naopak, zo zbitých obetí sa stali obvinení.

Svoju podporu obetiam policajného násilia v Moldave dnes preto vyjadrujú aj Kabinet rómskeho umenia a kultúry na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, Katedra intermédií na VŠVU, Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši, mesačník Kapitál, Východoslovenská galéria, Tabačka Kulturfabrik, Galéria Tranzit, priestor A4, a niekoľko ďalších kultúrnych centier, umeleckých a vzdelávacích inštitúcií, v ktorých môžete počas tohto týždňa vidieť vyvesenú bielu vlajku s nápisom Moldava 2013.

Pridajte sa k nim aj vy a pošlite ľuďom z Moldavy odkaz solidarity: www.stojimeprivas.sk.

Ak chcete spravodlivosť pre ľudí v Moldave žiadať aj vy, podpíšte a zdieľajte našu petíciu: https://pripady.amnesty.sk/pripad/policajna-razia.

Ďakujeme!

Comments are closed.