Vernisáž: 18. 10. 2022 o 18:00
Trvanie výstavy: 19. 10. 2022 - 13. 11. 2022
Zánik planéty, Hlavná 27, Košice
Donedávna som sa vo svojej tvorbe venovala v prvom rade výskumu vesmíru a jeho verejne medializovanej percepcii. Dnes sa oblúkom cez schematické a romantizujúce vízie kozmických diaľav vraciam k omnoho bližším pozemským problémom. Videoesej HOW DEEP WATER HOW FAR AWAY je projekt mienený ako výpoveď o dlhotrvajúcom kritickom stave našej spoločnosti. Limity nastavené súčasným politicko-ekonomickým systémom sa zdajú byť čoraz ťažšie prekonateľné, než vzdialenosť cesty do susednej galaxie.
Cieľom videoeseje nie je sústrediť sa na naratív - príbeh so začiatkom a koncom, ale hlavne na tekutosť doby v ktorej sa pohybujeme a na kontexty, v ktorých čítame informácie. V diele sa prikláňam k inšpirácii každodennosťou, ktorou skrz kontexty a metafory hovorím o globálnych politických problémoch. Populácia nie je schopná vzdať sa mýtu nevyčerpateľných zdrojov a stále si nie sme schopní definitívne pripustiť, že naša studňa čo nevidieť vyschne. Stojíme pred naliehavou otázkou, či naďalej živiť svoje sny o neexistujúcej katastrofe, alebo sa vydať hľadať teritórium pre nasledujúce generácie na susednej planéte.
Video je komponované ako dialóg medzi vesmírnym výskumom, našou každodennosťou a informáciami o ekologických katastrofách v médiách. Opieram sa o významné udalosti tohto storočia, ktoré formujú tému, ktorej sa venujem. Pre pochopenie zámeru spomeniem nasledujúce štyri okruhy.
● .Quincy Saul hovorí o hlubokomorskom kapitalizme - popisuje v magazíne Counterounch najhorší únik ropy v americkej histórii, havária ropnej plošiny v roku 2010 na pobreží Mexického zálivu. Saul popisuje “víry smrti” - spätné prúdy, v ktorých sa hromadili telá uhynutých morských živočíchov. Kapitalizmus vstúpil až na morské dno a jeho následkom je zostup na hlboké dno ľudskej biedy.
● V roku 2017 Donuld Trump vyhlásil, že USA odstupuje od Parížskej dohody o zmene klímy, čím sa prehĺbil pocit z absencie spoločného sveta a prehĺbil sa priestor pre nárast nerovností a vnímanie pojmu “globalizácia” v pejoratívnom zmysle.
● Koncom roku 2020 sa voda oficiálne dostala medzi najdrahšie komodity sveta ako sú ropa či zlato. Na burze v Chicagu sa rozbehol nový burzový index, ktorý sa volá NQH2O a odráža cenu vody v Kalifornii, ktorá dlhodobo bojuje so suchom a požiarmi.
● Začiatkom roku 2021 sme boli svedkami momentu kedy pristával na Marse americký robot Perseverance. Kráter Jazero - miesto pristania, bolo podľa hypotéz jazerom plným sladkej vody. Hlavnou úlohou misie nie je len zaplavovať médiá dychberúcimi snímkami prázdnej krajiny, ale takisto zbierať vzorky povrchu, ktoré otvoria mnoho ďalších otázok, na ktoré odpovede budeme hľadať v pozemských laboratóriách. Inštalácia (projekcia) nosného videa by mala byť doplnená o statické video detailu na líce človeka, po ktorom steká slza a stôl, na ktorom bude vytvorený model filmovej kulisy morského dna - vyschnuté koraly.
Ines Karčáková
*1993
Ines Karčáková je multimediálna umelkyňa zo Slovenska, ktorá dlhodobo žije a pracuje v Prahe, v Českej republike. Svoje štúdium voľného umenia začala v Ateliéri nových médií na Fakulte umení v Košiciach a ďalšie štúdium sa rozhodla nadviazať Katedre fotografie FAMU, konkrétne v ateliéri Hynka Alta. Počas svojej umeleckej praxe mala niekoľko výstav na Slovensku, v Českej republike, ale aj ďalej v zahraničí - napríklad v Budapešti, New Yorku, alebo v Düsseldorfe. V dlhodobom merítku reflektujem vlastnosti média fotografie skrz inštalácie v priestore, ktoré sú často zastrešené privlastneným vizuálnym materiálom. Primárne ma zaujíma zmena špecifickosti fotografie - jej pôvodná jedinečnosť sa rapídne zmenila a dnes o nej môžeme hovoriť v rovinách nestability, nejasnosti a nedôveryhodnosti. Ines sa donedávna vo svojej tvorbe venovala v prvom rade výskumu vesmíru a jeho verejne medializovanej percepcii. Dnes sa oblúkom cez schematické a romantizujúce vízie kozmických diaľav vracia k omnoho bližším pozemským problémom. Jej posledná samostatná výstava pod názvom Dancing makes you as happy as a 2073.25 euro pay rise sa konala v Brne v galérii G99 (2020).
Realizáciu projektu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.