Košická noc múzeí a galérií 2023 vo VSG

VÝSTAVY
17.00 – 23.30 / Hlavná 27, Košice

🖼 Maroš Kontroš & Peter Maščák– Till the End of the World
Priestor Q / podzemie 
Autori v aktuálnej tvorbe prehlbujú dlhodobo skúmané témy identity a s ňou spojených negatívnych diagnóz. Neurózy, vyhorenie, osamotenie v dynamizovanom svete, všetko násobené akútnosťou klimatických či pandemických stavov, ktoré štandardizovali diskurz permanentného ohrozenia v našich životoch. Voľba syntetických farieb, sprejov, priemyselných či nestabilných materiálov je stratégiou výtvarníkov, ktorí zavrhli formu, nechce sa páčiť, nechcú byť zhodnocovaní, predaní, sú vyrušujúci, disturbing. Vyrušením ako súčasťou emocionálneho obratu v umení obracajú pozornosť na dlhodobo zanedbávané duševné aspekty tvorby.

🖼 Igor Ďurišin 1947 – 2021: Umelec bez hraníc / Grenzenloser Künstler
Priestor C / prízemie
Patrí medzi priekopníkov alternatívnej grafiky na východnom Slovensku. Svojrázny technologický prístup k tvorbe grafických listov je odrazom rozpolteného vzťahu voči socialistickým mocenským štruktúram, ktoré potláčali avantgardné myslenie so sympatiami k západnému umeniu. Doposiaľ nedocenený a znovuobjavený exilový autor Igor Ďurišin predstavujúci súdobé stereotypy umeleckej duše, emigruje v roku 1983 do Západného Nemecka a pretrháva kontakty s domovinou.

🖼 Elemír Halász-Hradil 1873 – 1948
Priestor A / 1. poschodie
Elemír Halász-Hradil je umelcom, ktorý vo svojej výtvarnej tvorbe rozpráva príbehy neľahkých časov. Narodený v monarchii, neskôr prispôsobujúci sa turbulentným spoločenským zmenám, svedok vojny a rozpadu monarchie až po vznik Československého štátu. Jeho tvorba je širokospektrálna a žánrovo pestrá, čo dokazuje aj kurátorská koncepcia Miroslava Klebana, ktorý sa jej výskumu venoval dva roky. 

🖼 Radovan Čerevka: Akty oživenia – Fakty skepsy
Priestor B / 1. poschodie
Radovan Čerevka je súčasný slovenský sochár, ktorý absolvoval štúdium na Katedre výtvarných umení a intermédií Technickej univerzity v Košiciach u prof. Juraja Bartusza. Jeho tvorbu charakterizuje jasne rozpoznateľný výtvarný jazyk, pracujúci so znalosťami mediálnych informácii reportujúcich z oblastí vojnových konfliktov, ekologických katastrof, autoritatívnych či silových politík.

🖼 Refik Anadol – Winds of Košice
Zánik planéty / Pri vstupe
Dátová maľba je miesto-špecifické dielo, ktoré na digitálnom plátne premieňa neviditeľné vzorce vetra v Košiciach a okolí na sériu poetických dátových malieb. Použitím jednoročného súboru údajov zozbieraných z Košíc, Refik Anadol používa vlastný softvér na čítanie, analýzu a vizualizáciu rýchlosti, smeru a nárazov vetra spolu s časom a teplotou v 20-sekundových intervaloch počas celého roka.

🥳 PROGRAM PRE DETI

👸👠🎭 17.30 – 18.10 / Nádvorie
Bábkové a hrané predstavenie Popoluška pre deti aj dospelých v podaní Divadla z krabice. 

🎨 17.00 – 19.00 / Ateliér na prízemí
Kreatívny labyrint - Elemírové tajomstvá a skryté symboly v diele Igora Ďurišina
Na workshope, ktorý je určený rodinám s deťmi budeme odkrývať tajomstvá života významného umelca Elemíra Halász-Hradila. Preskúmame jeho maľby a netradičnou výtvarnou technikou sa im priblížime, navrhneme im vlastný rám a zahráme sa na dizajnérov medaily. Vedeli ste, že niektorí umelci do svojich diel skrývajú rôzne odkazy? Spoločne sa ich pokúsime rozlúštiť a vytvoríme si vlastnú jedinečnú grafiku.

🎨 19.00 – 20.30 / Ateliér na prízemí
Tvorivá dielňa – Šifrovaná správa
Tvorivé aktivity pre deti pod záštitou UNICEF a Ligy za duševné zdravie, kde si vaše deti môžu užiť sobotňajší večer, zapojiť sa do kreatívnych aktivít a získať nových kamošov či kamošky. Témou tejto tvorivej dielne bude odhaľovanie tajomstiev a šifrovaných správ. Tvorivá dielňa je súčasťou projektu C-ChIPS (Community Child Inclusion and Protection Services), ktorý si dáva za cieľ budovať možnosti na vytváranie kamarátstiev a spájanie ľudí na základe rôznych druhov inkluzívnych aktivít. Projekt sa zameriava hlavne na integráciu ukrajinských odídencov do tunajšej komunity.

VERNISÁŽ A KOMENTOVANÉ PREHLIADKY

🖼🍷 19.00 / Výstavná sieň C na prízemí
Vernisáž výstavy Igor Ďurišin 1947 – 2021 - Umelec bez hraníc / Grenzenloser Künstler

📢🎤 20.30 / Výstavná sieň B na 1. poschodí
Finisáž s komentovanou prehliadkou k výstave Akty oživenia – Fakty skepsy s umelcom Radovanom Čerevkom

📢🎤 22.00 – 22.30 / Výstavná sieň A na 1. poschodí 
Komentovaná prehliadka k výstave Elemíra Halász-Hradila kurátorom výstavy Miroslavom Klebanom

KNIŽNICA VSG

📚💰 17.00 - 22.00 / 1. poschodie
Burza umeleckých kníh a prezentácia nových prírastkov v knižnici za rok 2022

POP-UP OBCHOD

🎁📚 17.00 – 23.30 / pri vstupe
Umelecké a odborné publikácie, pohľadnice s dielami umelcov z obdobia Košickej moderny či krásne a praktické darčeky, ktorými podporíte občianske združenie Maják nádeje. To všetko nájdete v našom pop-up obchodíku. 

POHYBLIVÁ KRAJINA

20.00 – 23.30 / nádvorie
Hudba, absinth aj projekcia

🔉✨🎧🎛 Teddyfromthebox a Ryon 
Sú samostané bytosti v kreatívnom svete. Ona píše a hrá, on foti a pesničky vyberá. 
Pesničky podľa Ryona majú kódy, ktoré dokopy zapadajú aby otvorili imaginárny trezor mysle. Inšpiráciu, ktorá nieje uchopitelná v čase a priestore. Lebo hudbou sa sám najlepšie dostáva do sveta snov a fantázie. 

Minulosť prepletená súčasnosťou okorenená GuiltyPleasures, tými pesničkami, ktorých texty by si najradšej zabudol - to je špecialita Teddyfromthebox. Lebo s jej pseudonymom sa rýmuje Jenny From The Box. Teddy hrá pre radosť hudbu, ktorá vyťahuje spomienky ružovou trblietavou udicou z hĺbky oceánu pesničiek všehochuti. 

Ak ste vždy tajne túžili počuť Spice Girls prepletené alternatívnou elektronikou, alebo ste nikdy nezabudli na opojné basy starého dubstepu, Teddyfromthebox & Ryon vás radi unesú do krajiny zázrakov. Just follow the white rabbit. 

🥂🌴🎉🧪 KubBo Select 
Inspired by Absinth - pop up bar v réžii Kubbo Select, ktorý vám sprostredkuje stretnutie s tajomným svetom absinthu. Nechajte sa zviesť zelenou vílou a inšpirujte sa nápojom, ktorý bol múzou pre velikánov akými boli Monet, Degas, Gogh, Toulouse-Lautrec a Munch.

🔎🖋 Záhady knihy návštev
Výber top príspevkov z knihy návštev, ktoré sa budú premietať na nádvorí Východoslovenskej galérii.

Comments are closed.