Noc múzeí a galérií 2019

MESTO A ČAS

Východoslovenská galéria vznikla presne 7.decembra 1951 a je to najstaršia regionálna galéria na Slovensku. Tento rok chceme našim návštevníkom na Noci múzeí a galérii odhaliť tajomstvá, ktoré sa za našou prácou skrývajú a priblížiť Vám tak našu inštitúciu ako „miesto v čase.“ Ako to bolo niekedy a ako je to dnes? Udiali sa veľké zmeny. 
Príďte sa o tom presvedčiť!

OCHRANA ZBIEROK A DOKUMENTÁCIA

V rámci Noci múzeí a galérii sprístupníme skupinám návštevníkov priestory VSG, do ktorých nemajú možnosť bežne nazrieť. Vstupy budú limitované, preto neváhajte a rezervujte si svoju návštevu vopred. Tešíme sa na Vás!

Reštaurátorský ateliér
17:30 / Alžbetina 22
Prehliadka reštaurátorského ateliéru s ukážkou jemnej práce reštaurátorky VSG, Márie Kužidlovej.
Limitovaný vstup – vstup na prehliadku si môžete aj zarezervovať vopred mailom na lendelova@vsg.sk nezabudnite do predmetu uviesť „reštaurátorksý ateliér“.

Knižnica
18:30 / Hlavná 27
Prehliadka priestorov dlho pripravovanej knižnice VSG s Katarínou Nádaskou.
Limitovaný vstup – vstup na prehliadku si môžete aj zarezervovať vopred mailom na lendelova@vsg.sk nezabudnite do predmetu uviesť „knižnica“.

Depozitár
20:30 / Hlavná 27
Prehliadka depozitáru galérie, kde máme ukryté najcennejšie zbierky VSG so správcom Jánom Kovačičom.
Limitovaný vstup –  vstup na prehliadku si môžete aj zarezervovať vopred mailom na lendelova@vsg.sk nezabudnite do predmetu uviesť „depozitár“.

REŠTAUROVANIE

Zachránené – Zreštaurované diela VSG poškodené požiarom
17:00-22:00 výstava prístupná pre verejnosť / Alžbetina 22
Výstava prezentuje diela z prvej fázy projektu reštaurovania poškodených diel požiarom. Okrem pripomienky udalosti požiaru z roku 1985, vám predstavíme významné diela, ktoré neboli vystavené vyše 30 rokov. Tiež vám priblížime súčasné postupy záchrany umeleckých diel.

PREDNÁŠKY A DISKUSIE

Otvorene
18:00-19:30 / nádvorie, Hlavná 27
Vy sa pýtate – my odpovedáme,  otvorená diskusia s riaditeľkou a tímom VSG.
Vo foyer bude pripravená interaktívna inštalácia pre návštevníkov, ktorí sú zvedaví na to ako funguje galéria.

Donaha
20:00 / Alžbetina 22
Skúmanie premalieb a retuší pod UV svetlom a komentovaná prehliadka výstavou Zachránené – zreštaurované diela VSG poškodené požiarom s Ludmilou Zozuľákovou, reštaurátorkou vystavených diel a Katarínou Nádaskou, kurátorkou výstavy.

Ako sa buduje zbierka galérie
22:00 / Historická sála, Hlavná 27
Predstavíme Vám novú akvizíciu VSG od Františka Klimkoviča a priblížime proces ako sa diela dostávajú do zbierky galérie.

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY

17:00-00:00 / Hlavná 27
budú sprístupnené výstavné siene pre verejnosť

Na prelome –  Umenie rokov 1980-1918
19:00 – 22:00 / Hlavná 27
Popri prehliadke výstavy môžete osloviť mladých mediátorov umenia, ktorí Vám radi sprostredkujú históriu vybraných umeleckých diel (B/C).

MarkTher/ Jesus Maria, hoří!
20:30 / Hlavná 27
Komentovaná prehliadka výstavou s kurátorom VSG Michalom Štofom (A).

Ako sa robí výstava
21:15 / Hlavná 27
Zistite, čo všetko je ukryté za vznikom výstavy Na prelome/ umenie rokov 1980-1918. Priamo vo výstavnej sieni sa bude nachádzať celý produkčný tím výstavy, na ktorý môžete smerovať svoje zvedavé otázky (B/C).

AUDIOVIZUÁLNY PERFORMANCE

BIOS
22:30 / Hlavná 27 (Q)
Súčasní umelci  Boris Sirka a Jozef Tušan (Q).

KREATÍVNY LABYRINT

17:00-19:00 / Hlavná 27 (ateliér)
1. Župný dom v plnej paráde
Poznáte miesto, kde sídli galéria dnes? Vedeli ste, že niekedy bola úplne inde a že to nie je jediná budova, v ktorej VSG vystavuje umenie? Zistíme spoločne, čo sú to za budovy a preskúmame ich architektúru ako praví historici.
2. Diela ukrývajú svoje tajomstvá
Aké je to odhaľovať tajomstvá umeleckých diel? Niekedy dlhé roky ležia v depozitároch galérii a vieme o nich len veľmi málo. Keď sa však dostanú pod ruky reštaurátorom, často sa začnú odkrývať ich tajomstvá.
3. Čím sa pri práci inšpirujú secesní umelci?
Vedeli ste, že existujú výskumníci, ktorí zisťujú ako umelci maľujú a čo ich v tvorbe inšpiruje? Nie? Nevadí! V galérii si takýto výskum vyskúšame, inšpirujeme sa ním a niečo si aj vyrobíme.
4. Kútik pre najmenších
Všetky výrobky si účastníci workshopov môžu zobrať!

Comments are closed.