Pri tejto zábavnej, hravej úlohe sme sa inšpirovali výstavou Alex Selmeci a Tomáša Kocka Juska, ktorí vytvorili výstavu inšpirovanú revolúciou verejnej dopravy, Idle Cruising. V ich priestorových obrazoch sa minulosť prelieva do prítomnosti, prítomnosť do budúcnosti a budúcnosť do minulosti. Keď v 16. st. začali premávať medzi Viedňou a Budínom koče, svet sa o niečo zmenšil. Koč a jeho technológia sa museli spočiatku vysporiadať s drsným terénom ciest – vývoj odpruženia a zdokonalenie čalúnenia boli formované potrebou dlhodobého zotrvávania v sediacej polohe. Snaha dosiahnuť komfort predurčila, ale aj zrýchlila vývoj tohto dopravného prostriedku.
Čo takto spojiť vozidlo, umenie a hru? Zahraj sa na preteky:
1. Nájdi doma veľký papier, polož ho na zem (aby si nepofarbil podlahu, daj si pod papier igelit).
2. Pohľadaj doma temperové farby, vyber si svoje obľúbené, vytlač ich do téglika a pridaj trochu vody, farba by mala byť redšia.
3. Pohľadaj autíčko, hocijaké, najlepšie tie so zotrvačníkom 🙂
4. Postav autíčka na štart: Pripraviť sa, pozor, štart!
5. Ak autíčka nezanechávajú stopy, pridaj do téglika s farbou viac vody a pusti autíčka znova a opakuj, kým nebude na papieri veľa farebných čiar.
6. Pochváľ sa, svoj výtvor odfoť a pošli nám ho na valyiova@vsg.sk.
Čo takto spojiť vozidlo, umenie a hru? Zahraj sa na preteky: 1. Nájdi doma veľký papier, polož ho na zem (aby si nepofarbil podlahu, daj si pod papier igelit); 2. Pohľadaj doma temperové farby, vyber si svoje obľúbené, vytlač ich do téglika a pridaj trochu vody, farba by mala byť redšia; 3. Pohľadaj autíčko, hocijaké, najlepšie tie so zotrvačníkom 🙂 4. Postav autíčka na štart: Pripraviť sa, pozor, štart!
5. Ak autíčka nezanechávajú stopy, pridaj do téglika s farbou viac vody a pusti autíčka znova a opakuj, kým nebude na papieri veľa farebných čiar. 6. Pochváľ sa, svoj výtvor odfoť a pošli nám ho na valyiova@vsg.sk.
Aj takýmto zábavným spôsobom sa môže vytvárať grafika. Autori, ktorí ju používajú, ju pomenovali ako akčnú grafiku. Grafika, ako umelecký smer, prenáša kresbu z matrice na iný hmotný materiál pomocou grafických lisov. Avšak tí, ktorí nemajú možnosť pracovať s lisom si môžu vyskúšať tlač z výšky, tlač z hĺbky alebo tlač z plochy. Ako prvé si grafik pripraví matricu, ktorú bude otláčať. Matrica môže byť z linolea, dreva alebo plechu, podľa techniky otláčania. Odtlačok, ktorý vznikne je originálny a matricu môžeme odtláčať až do chvíle, kým sa nám nezdeformuje. Matrica sa taktiež stáva umeleckým dielom.
Na ukážku grafiky sme pre teba vybrali z našej zbierky diela geometrickej kompozície: Stanislav Buban, Sieťotlač II; Miroslav Cipár, Poézia V.