Veľkonočná pohľadnica: Kvety a línie

Máme pre teba ďalší nápad na farebnú veľkonočnú pohľadnicu. Tentokrát sme sa inšpirovali významným slovenským grafikom Orestom Dubayom. V týchto jeho vybraných dielach z našej zbierky si môžeš všimnúť ako spájal jednoduché línie a motív kvetov. My sa pokúsime vytvoriť pohľadnice pomocou kolážovej techniky a na rozdiel od kontrastných čiernobielych grafík, vyskúšame experiment s akvarelom. Budeš potrebovať výkres, ktorý ti poslúži ako podklad pre akvarelové farby, tmavší farebný papier/ výkres, akvarelové farby, štetec, ceruzku, lepidlo a nožnice.

Orest Dubay, Zvončeky, 1982

Orest Dubay, Tulipány, 1980

Orest Dubay, Ostronôžka, 1982

Experiment, ktorý sme spomenuli, spočíva v zapúšťaní farieb do mokrého podkladu. Na výkrese ti tak môžu vzniknúť rozličné farebné škvrny. Keď už budeš s výkresom hotový, nechaj ho poriadne vyschnúť. Ak by bol vlhký, mohol by sa ti pri strihaní trhať.

Nastrihaj si tenké niekoľkomilimetrové pásiky. Množstvo je na tebe, podľa toho, akú veľkú budeš chcieť pokryť plochu farebného papiera. Rozdeľ si to tak, aby ti vyšiel výkres aj na kvety, prípadne listy. Načrtni si na zvyšok výkresu kvety a vystrihni si ich.

Pri rozmiestňovaní môžeš medzi kvetmi a líniami vynechať miesto, aby vynikli. Nemusíš pokryť celý farebný papier, je to len a len na tebe. My sme použili polovicu zeleného výkresu a nalepili sme naňho pripravené pásiky aj tulipány. Pochváľ sa so svojím výtvorom a pošli nám ho odfotený na facebook/ kreatívnylabyrint.

Comments are closed.