Veľkonočné nápady part I. – Jarný venček

Medzi obľúbené dekorácie, s ktorými si vieme skrášliť náš domov a dokážeme si ich sami vyrobiť, patrí závesný veniec. Možno si sa už stretol s vianočným vencom na dverách (nemyslíme adventný, taký, na ktorom sú štyri sviečky, ktoré sa postupne zapaľujú). Veniec môže vystihovať ktorékoľvek ročné obdobie alebo sa môže viazať k určitým zvykom. Ten vianočný, zimný, je zvyčajne ozdobený stuhami, imelom, šiškami alebo cezmínou, na jesennom sa objavujú farebné listy, červené, žlté, plody ako jablká alebo hrušky. Pre letný by sme mohli zvoliť klásky a rôzne kvety. My sme si pre teba pripravili jednoduchý návod, ako si vyrobiť venček, ktorý bude symbolizovať jar a Veľkú noc.

Na jeho prípravu budeš potrebovať: papierový, jednorazový tanier (ak taký doma nenájdeš, nezúfaj, môžeš použiť výkres, na ktorý si narysuješ kružnicu s polomerom 11 cm a kružnicu s tým istým stredom s polomerom 7 cm), farebné papiere (môžeš použiť aj papiere so vzorom), nožnice, lepidlo, pravítko, ceruzku, stuhu, farbičky podľa ľubovôle, ak chceš a máš k dispozícii, môžeš použiť aj nalepovacie ozdoby.

Vystrihni vnútro tanierika, ak si rysoval kružnice, vystrihni menší kruh vo vnútri. Pri práci s nožnicami buď opatrný, tanierik / výkres si môžeš zohnúť, aby sa ti podaril prvý nástrih (nebudeš musieť prederavovať stred).
Farebné papiere si nastrihaj na dlhé tenké pásy, kým začneš strihať naťahaj si čiary pomocou pravítka, aby boli pásy rovnaké (my sme si zvolili pásy široké 2 cm).

Pásiky zohni na polovicu cez tanierik a prilep ich o seba na mieste pod okrajom taniera. Namiesto lepidla môžeš použiť aj zošívačku, pásiky sa ti takto nebudú posúvať a vieš ich spojiť priamo aj s tanierom. Postupuj tak, aby sa ti nevytvárali prázdne miesta, pásik k pásiku.

Teraz môžeš využiť svoju kreativitu a domaľovať kvietky alebo zvieracie motívy, či nalepiť ozdoby. Končeky niektorých pásikov môžeš zohnúť alebo aj nastrihnúť. Keď už máš veniec hotový, môžeš ho pripevniť na dvere svojej izby obojstrannou páskou, ktorú priamo nalepíš zozadu na pásiky, alebo použi stužku.

Comments are closed.