Monografická výstava Františka Veselého

Výstavu Františka Veselého, autora nadčasových diel, Krajina nového typu ste vo Východoslovenskej galérii mohli navštíviť od 27.6. do 21.10.2018. Výstavu sprevádzal bohatý sprievodný program, ktorý prepájal rôzne oblasti s umením, či už botaniku, zoológiu alebo aj ekologický životný štýl.

Akademický maliar František Veselý bol bytostne spätý s rodným mestom Stropkov, s jeho obyvateľmi, životným prostredím, jeho bohatou minulosťou, prežívanou prítomnosťou a nejasnou budúcnosťou. S výnimkou niekoľkých zahraničných ciest a štúdií prežil takmer celý život v Stropkove. Jeho výtvarná cesta sa začala v polovici 50. rokov, keď intenzívne zachytával zákutia meniaceho sa mesta. Akoby predvídal nenávratnú stratu jedinečnej atmosféry mestečka, ktoré v neskorších dekádach zmenilo svoju tvár z pamiatkového súboru na necitlivé asanačné miesto. Veselý svojou výtvarnou dokumentáciou bránil historické objekty v meste, neskôr zničené novými stavebnými praktikami. Práve meniace sa mesto zarezonovalo v autorovi ako osobná výpoveď voči meniacej sa krajine i spoločnosti.

Prečítajte si prvú kapitolu z monografie Františka Veselého s názvom Predvídanie o krajine, ktorá mapuje jeho život a dielo. Zároveň si môžete vypočuť rozhovor s kurátorom výstavy Miroslavom Klebanom, ktorý bol odvysielaný na rádiu Devín. Všetky vystavené diela si môžete prezrieť na dole uvedenom linku na webstránke Webe umenia.

Rádio Devín - Kultúrny denník, rozhovor s kurátorom Miroslavom Klebanom, odvysielaný 12. 7. 2018

Katalóg - reprodukcie vystavených diel, nájdete na Webe umenia

Comments are closed.