7. decembra 1951 bola založená Východoslovenská galéria v zmysle výnosu Povereníctva školstva, vied a umení. Svoju oficiálnu prezentačnú činnosť začala vo februári roku 1952, otvorením prvej výstavy Maliarstvo 19. storočia na východnom Slovensku. Dnes je Východoslovenská galéria najstaršou regionálnou galériou, ktorá rozvíja svoje aktivity s výraznou regionálnou kultúrnou tradíciou a s rôznymi významnými historickými prepojeniami s okolitým prostredím a medzinárodnými kontextami.
Prezentáciu umenia, mapovanie dobových výtvarných scén a zberateľskú činnosť v Košiciach od roku 1872 zastupovalo Východoslovenské múzeum. S touto inštitúciou úzko súvisí aj profilácia samotného zbierkového fondu Východoslovenskej galérie, odkiaľ pochádza jej základný zbierkový fond, ktorý bol vyčlenený zo zbierkového fondu Východoslovenského múzea. 70-ročná činnosť vyprofilovala Východoslovenskú galériu na renomovanú a vedeckú inštitúciu zastrešujúcu odborné, prezentačné, akvizičné a edukačné aktivity. Výstavným programom a vzájomnými dobrými vzťahmi rezonuje meno našej inštitúcie aj v zahraničí. 70. výročie ostane smutným výročím, a to aj vďaka aktuálnej situácii, ktorú všetci prežívame. Napriek tomu si želajme, aby sme sa čoskoro stretli osobne na vernisáži, prednáške, výstave, či tvorivých workshopoch.
Symbolicky, 70 rokov od založenia galérie, sa dnes konalo odborné on-line kolokvium Pozície expozície v 21. storočí, ktoré bolo zamerané na rôznorodé prístupy k vytváraniu stálych expozícií, ich potreby a význam v dnešnej dobe. Kolokvia sa zúčastnili 5 prednášajúci kurátori a historici umenia z Česka a Slovenska. Kolokvium z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Viac o histórii Východoslovenskej galérii si môžete prečítať v zborníku Po moderne v odbornej štúdii nášho kolegu Jána Kovačiča, ktorý sa venoval tejto téme.
Text: Miroslav Kleban