Moc a bezmocnosť

Vernisáž: 24. 5. 2023 o 18.00
Trvanie výstavy: 25. 5. 2023 – 1. 10. 2023
Kurátorky: Monica Holmen, Rikke Komissar
Vystavujúci umelci a umelkyne: Karrar Al-Azzawi, Bente Sommerfeldt-Colberg, Olia Fedorova, Audun Jansen Haga, Celina Kanunnikava, Anna Konik, LesiaVasylchenko
Alžbetina 22, Košice

Herbert Hoover raz povedal: „Vojnu vyhlasujú starí, ale bojovať a umierať musia mladí.“

Tento citát sa môže zdať banálny a samozrejmý, ale odráža realitu toho, kto musí v skutočnosti bojovať vo vojnách a iných konfliktoch. Až na malé výnimky zostanú lídri bojujúcich krajín v bezpečí svojich kancelárií, zatiaľ čo obyčajní ľudia sú vysielaní na nebezpečné misie, kde riskujú svoje životy.

Na webových stránkach OSN sa dočítame, že „čelíme najvyššiemu počtu násilných konfliktov od roku 1945“, čo potvrdzuje vážnu situáciu, v ktorej sa momentálne nachádza naša spoločnosť. Z globálneho hľadiska vo svete neustále prebiehajú konflikty. Z európskeho hľadiska ruská agresívna vojna proti Ukrajine narušila éru relatívneho mieru v Európe.

Vo vojnách a násilných konfliktoch sa jednotlivé strany vždy snažia presadzovať svoje vlastné naratívy, preto spravodajstvo a sociálne médiá nadobúdajú väčšiu dôležitosť než kedykoľvek predtým. Falošné správy (tzv. fake news), deepfake, cenzúra a propaganda sú kľúčovými témami v našej mediálnej realite, ktorá sa stretáva s čoraz väčším nátlakom. Môže sa stať, že strany konfliktu vypnú sociálne médiá, čím sa iné platformy stanú dôležitým prostriedkom pre bežných ľudí, ktorí informujú o svojom každodennom živote v čase vojny.

V priebehu histórie sa umelci tvárou v tvár vojne a konfliktom snažili využívať svoje hlasy, aby protestovali a vyjadrili svoj názor. Centrum súčasného umenia Nitja si uvedomuje, že je dôležité robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme angažovaných umelcov a ich hlasy zviditeľnili. Výstava Moc a krehkosť predstavuje sedem umelcov, ktorí rôznymi spôsobmi komentujú alebo reflektujú otázky týkajúce sa vojny, konfliktu, mocenskej dynamiky a spravodajstva.

Niektoré diela poskytujú pohľad na to, aké je to byť utečencom alebo žiť v aktívnej vojnovej zóne, v ktorej môže byť umenie vnímané ako aktivizmus, zatiaľ čo iné sa zaoberajú tým, ako sa môže moc prejavovať napríklad prostredníctvom architektúry a fake news. Pri pohľade na výstavu ako celok sa odhaľujú perspektívy, ktoré ponúkajú širšie pochopenie individuálnych skúseností z vojny a konfliktu, pričom jednotlivé diela sprostredkúvajú úvahy o tom, či máme moc alebo sme bezmocní.

Comments are closed.