Ahoj! Máme pre teba úžasný tip. Galéria je síce práve pre verejnosť zatvorená, ale existujú aj iné možnosti ako sa môžeš s nami kultúrne vyžiť aj doma. A dokonca s námetom, ktorý ti je určite blízky. Móda. Či už sleduješ aktuálne módne trendy alebo to ide úplne mimo teba a máš svoj vlastný jedinečný štýl, stále je perfektné vedieť o našej minulosti, v tomto prípade o obliekaní, ešte niečo viac. Výstava Kúzelný svet vonkajšieho zdania ti ponúka informácie o trendoch v obliekaní na našom území bývalej monarchie. Možno ťa to prekvapí, ale tie sa v tom čase v porovnaní s dnešnou „fast fashion“ veľmi pomaly menili.  

Pozorne si prezri reprodukciu od Ivana Csóka. Dokázal/la by si podľa odevu určiť spoločenskú vrstvu do ktorej sa ľudia na obraze radili?

Móda kedysi 

Naša kurátorka vo výstave o móde uvažuje ako o téme, ktorá bola výsledkom viacerých aspektov. Triednej vrstvy, teda podľa toho koľko si jednotlivci mohli dovoliť míňať na odev. Vkusu, nielen osobného, ale najmä trendu, ktorý momentálne dominoval na našom území a samozrejme aj tých, ktoré k nám prenikli zo zahraničia. A statusu, ktorý zapríčinil to, že sa vtedajšia  aristokracia a buržoázia potrebovala odlíšiť odevom od bežných obyvateľov a ukázať tak svoju pozíciu v spoločnosti. 

“Aristokracia si držala svoj status vyššieho postavenia aj v móde a oproti obyčajným ľuďom sa odlišovali ich odevy farbou, materiálom i štýlom. Priemyselná revolúcia však priniesla aj slobodu voľby jednotlivca v odievaní a posunula módu k oveľa širšiemu okruhu jej užívateľov. Priemyselne vyrábané odevy si získali popularitu a znížili celkovo cenu odevov, ale aj kúpu odevov z druhej ruky. Začiatok nového storočia predstavoval obdobie optimizmu. S nástupom masovej výroby ako dôsledku priemyselnej revolúcie sa vo veľkých mestách na prelome storočí formoval módny priemysel. Voľný výber tovaru bol koncept dovtedy takmer nepoznaný.  Na začiatku 20. storočia sa secesia preniesla aj do odievania a priniesla so sebou novú dekoratívnosť. Secesia predstavila nový ideál ženskej krásy. Zvýraznenie ženskej siluety umožňovali aj nové vzdušné materiály. Na deň si ženy obliekali šaty bez výstrihu so živôtikom do pása s dlhými tzv. šunkovými rukávmi a na večer ich vymenili za šaty s hlbokým výstrihom. Šaty z lesklého saténu zdobené perlami, výšivkami, aplikovanými kvetinami slúžili ako večerná toaleta. Doma si dámy obliekali jednoduchšie a pohodlnejšie odevy, nazývané aj čajové úbory.” píše kurátorka Štefánia Ďuricová.  

Pánov móda rovnako neobišla, počas celého 19. storočia sa obliekaním snažili vymaniť z viktoriánskeho vplyvu (anglickej módy). Zbavovali sa vtedajších módnych doplnkov a to  vychádzkových palíc, klobúkov a vreckových hodiniek. Snažili sa nosiť praktickejší odev a krátke saká dopĺňali farebnými vestami.

A čo móda dnes?  

Textil sa pomaly stáva bezcennou komoditou, nie je hodnotný ani vzácny, drahé neznamená kvalitné. Nakoniec akoby mohlo byť výnimočné niečo, čo sa vyrába masovo v desaťtisícových nákladoch a rýchlo sa nahrádza stále novou a novou rovnako nákladnou várkou?  Kvalitný je taký kus, ktorý vydrží dlho a starne do krásy. Je dôležité dbať na výber oblečenia. Rovnako je dôležité zodpovedne pristupovať aj k tomu ako sa odevu zbavujeme. Keď už chceš niečo vylúčiť zo svojho šatníka najskôr prehodnoť, či to nemôžeš ešte vylepšiť alebo prerobiť tak, aby odev ostal ešte nositeľný, takýto krok nazývame upcyklácia. Alebo môžeš oblečenie darovať na charitu, tiež uvažuj nad tým, aby si daroval také veci, ktoré sa dajú v aktuálnom počasí dobre využiť, nech zbytočne neležia niekde na sklade, ale nájdu svojho majiteľa. Textil má byť v prvom rade funkčný, môžeš sa cez svoj outfit svojsky prezentovať a zároveň nepodliehať trendom. Je dobré si vždy premyslieť, čo naozaj potrebuješ. Odporúčame preto nakupovať menej, kvalitne a nadčasovo. 

1. Staré oblečenie môžeš jednoducho vynoviť strihaním. Z trička, ktoré ti je už úzke v priekrčníku môžeš urobiť napríklad tielko. 

2. Ďalšia výborná voľba je dolepovanie rôznych ozdôb lepidlom na textil. 

3. Môžeš sa realizovať aj inak, kresbou alebo maľbou farbami na textil, existuje veľmi veľa zaujímavých produktov, ktoré ti pomôžu odev vylepšiť (náš tip: fúkacie fixky na textil). 

4. Ak je odev už naozaj veľmi vyblednutý alebo nenositeľný môžeš z neho vytvoriť úplne novú funkčnú vec, napríklad tašku. Tričku odstrihneš rukávy, priekrčník prehĺbiš tak, aby si si budúcu tašku vedel/la prevesiť cez rameno a spodok tašky nastriháš na krátke (cca7 cm dlhé) asi centimeter hrubé strapce. Tie potom zauzlíš. Nezabudni strapcov musí byť párny počet. 

5. Tí zručnejší určite nepohrdnú výšivkami alebo prešívaniu na stroji. Sukne a nohavice si môžete jednoducho zúžiť a nosiť ich ďalej. 

6. Kreativite sa medze nekladú. Máme radi keď sa nepotrebný materiál využije naplno. Ak svoj odev už naozaj nechceš nosiť a nevylepšila by ho žiadna z vyššie uvedených rád, tak si ho odkladaj. Keď už budeš mať dostatočné množstvo, nastrihaj ho na pásiky a utkaj si koberec, takzvaný behúň. 

Pochváľ sa nám svojim výtvorom na filipiakova@vsg.sk.

Zaujala ťa táto téma? Zisťuj viac cez našu appku, ktorú si jednoducho stiahneš do mobilu a nájdeš tam aj hlasový komentár k jednotlivým výtvarným dielam. V Google Play a v App Store ju nájdeš pod "VSG" a "Východoslovenská galéria".

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.vsg.vsg
App Store: https://apps.apple.com/sk/app/vsg/id1536268792

Comments are closed.