Zahraj sa na ilustrátora

Máš svoju najobľúbenejšiu detskú knižku? Ak áno, určite si spomenieš aj na obrázky, ktoré v nej boli. Vyskúšaj si to. Zavri oči a predstav si, ako vyzeral hrdina/hrdinka z tvojho najobľúbenejšieho príbehu. Všetky kresby, maľby alebo fotografie, ktoré sprevádzajú v knihe text, sa nazývajú ilustrácie. Sú aj také knihy, ktoré obsahujú iba ilustrácie bez textu, sú to obrázkové knihy určené pre najmenších. Autorov knižných ilustrácií nazývame ilustrátori a ich úloha je veľmi dôležitá. Ich pútavé ilustrácie dopĺňajú napísaný príbeh a ponúkajú ďalšie podnety.
Vyber si doma z poličky obľúbenú ilustrovanú knihu a pozri sa, kto je autorom krásnych ilustrácií. My sme sa pri návrhu inšpirovali knihou Pavla Dobšinského Slovenské rozprávky, ktorú ilustroval Martin Benka.
Chceš sa aj ty stať ilustrátorom kníh? Pre inšpiráciu sme pre teba vybrali z našej zbierky diela Františka Blaža, Martina Benku a Ernesta Zmetáka, ktorí sa venovali krajinným ale aj figurálnym motívom.

Pozri sa ako sú diela zo zbierky VSG prepracované. Najprv si na výkres ceruzkou urob náčrt tvojej vlastnej ilustrácie. Vezmi si tuš a pierko a s veľkou dávkou trpezlivosti obtiahni všetky línie a čiary, ktoré si si predkreslil. Na záver môžeš svoj výtvor vyfarbiť farbami. Svoju ilustráciu nám môžeš odfotiť a poslať emailom na valyiova@vsg.sk.

Comments are closed.