OMAMA: Cesta von z generačnej chudoby

Vernisáž: 17. 1. 2024 o 17.00
Trvanie výstavy: 18. 1. 2024 – 18. 2. 2024
Alžbetina 22, Košice

Na Slovensku sa extrémna generačná chudoba spája predovšetkým s ľuďmi, ktorí žijú vo vylúčených komunitách. Do nich sa ročne rodí zhruba 2500 detí. Rodičia týchto detí ich nedokážu bez pomoci pripraviť na úspešný štart v škole a dôstojnú budúcnosť. Preto sa združenie Cesta von zameriava v programe OMAMA na ich rozvoj a cielenú stimuláciu v kritickom rannom veku od 0 do 4 rokov, kedy ich mozog rastie najviac. Realizuje to prostredníctvom zamestnaných žien – omám – priamo z týchto osád.

Prvých 1000 dní je z hľadiska vývinu ľudského mozgu najdôležitejších. Vtedy sa vytvára väčšina neurónových spojení a formuje sa celá mozgová architektúra. Dieťa spoznáva svet a získava pocit bezpečia a istoty, že tu preňho niekto je. Omamy prinášajú týmto deťom podnety na pravidelných lekciách, priamo v rodinách, kde sa rozvíjajú prostredníctvom hravých aktivít. Omamy na lekciách využívajú i metódu Múdre hranie (Play Wisely), ktorá je akousi mozgovou posilňovňou. Pri kognitívnych kartách si deti trénujú svoju pozornosť, učia sa rytmus a zvykajú si na štruktúrovanie času (začiatok-koniec). Bábätká si rozvíjajú fixovanie zraku, väčšie deti rozvíjajú ukazovanie a koordináciu oko – ruka, učia sa názvy predmetov a farieb, ktoré budú potrebovať v škole. Súčasťou každej lekcie je kniha. Deti si vďaka tomu už v ranom veku zlepšujú svoju slovnú zásobu i základy slovenčiny. Čítanie tiež posilňuje citovú väzbu rodiča s dieťaťom, a znižuje hyperaktivitu a problémy s pozornosťou. Hračky bežné pre deti v strednej triede sú častokrát v osade atrakciou. Každá omama má sadu edukatívnych hračiek, ktoré nosí na lekcie so sebou.

Podľa výskumu Oxfordskej univerzity má každé dieťa akéhokoľvek pôvodu pri dobrých podmienkach rovnaký potenciál uspieť. Nie je žiaden rozdiel v inteligencii či šikovnosti medzi deťmi rómskymi a nerómskymi. Problém je v chudobe a v ťažkých podmienkach, do ktorých sa tieto deti rodia. Pre chudobné komunity všade na svete je typický vyšší počet detí. Ak sa však životná úroveň zlepšuje, počet detí klesá a vek prvorodičovstva stúpa. Napriek ťažkému životu je chudobná mama rovnaká ako každá iná, miluje svoje deti a snaží sa pre ne spraviť, čo vie.

Z generačnej chudoby sa jednotlivcovi alebo rodine len málokedy podarí vystúpiť bez pomoci zvonka. Máme skúsenosť, že väčšina ľudí, ktorí v tejto pasci uviazli, chce svoje životné podmienky zmeniť a pre svoje deti si želá lepší, zdravší a kvalitnejší život. V tomto im pomáhajú omamy.

Práca omám sa už od roku 2018 rozvíja aj vďaka podpore ľudí, ako ste vy. S pomocou mnohých darcov, dobrovoľníkov a expertov sa môžu omamy vzdelávať na pravidelných školeniach, mať dostatok edukatívnych pomôcok na lekcie a rozvíjať tak už viac ako 900 detí a ich rodičov žijúcich v chudobe. Ďakujeme.

Autor výstavy Martin Šveda je vedecký pracovník SAV, geograf a fotograf, ktorý pozná Slovensko ako málokto. Prešiel a nafotil niekoľko východoslovenských osád, v ktorých pôsobia omamy zo združenia Cesta von.

Vstup na túto výstavu je bezplatný.

Comments are closed.