DP.OCH – Dočasná platforma. O chlebe

Pri príležitosti výstavy Ceny Oskára Čepana 2019 Ekológia túžby vo Východoslovenskej galérii v Košiciach (do 01.03.2020) pripravil jej finalista – umelec, amatérsky pekár, spoluzakladateľ mesačníka Kapitál a asistent v Ateliéri vvv na VŠVU Dávid Koronczi (1990) sériu sprievodných podujatí, kontextuálne prepojených s jeho inštaláciou DP.OCH – Dočasná platforma. O chlebe.

Dočasná platforma je formát, ktorý vznikol v rámci výstavy Ceny Oskára Čepana 2019, no zároveň predstavuje univerzálny priestor na rozvoj diskurzu, ktorý bude aj po jej deinštalácii pokračovať napĺňaním svojich obsahov.

V dňoch 20. až 22. februára 2020 sa môžete zúčastniť Dávidom pripraveného programu verejných prednášok, pečenia chleba v galérii a prechádzok po umení verejného priestoru v Košiciach. Pôjde o neformálne stretnutia, ktoré prepája záujem o chlieb politický, umelecký, či každodenný, za účasti autora a prednášajúcich hostí.

Spoločne strávený víkend bude zároveň pomyselnou rozlúčkou s výstavou finalistov a laureáta, ktorá sa končí o týždeň neskôr.

PROGRAM:

štvrtok 20.02.2020 16:30 - 18:00
Tomáš Uhnák (CZ)
Utopistika agrárnych paradigmát

V rámci komponovaného večera, ktorým bude sprevádzať Tomáš Uhnák a jeho hostia, bude predstavený úvod do politickej ekonómie sociálneho a ekologického metabolizmu priestoru Československej krajiny. Vydáme sa na trajektóriu od súčasnosti do minulosti s cieľom vystopovať pôvod dnešného politického diskurzu a agrárnej praxe. Pozrieme sa na to, ako symbolické ovplyvňuje materiálne a naopak. Naša púť skončí na začiatku jednej historickej transformácie, aby sme tým otvorili premýšľanie o možných emancipačných trajektóriách.
Tomáš Uhnák je analytik politickej ekonómie potravinových systémov, publicista, spoluzakladateľ Iniciativy potravinové suverenity, výzkumník politickej, kultúrnej a sociálnej ekológie, aktivista, zakladateľ komunity KPZ (komunitou podporovaného zemědělství), propagátor agroekologie, doktorand ČZU a umelec.

piatok 21.2.2020 18:00 - 19:30
Dávid Koronczi (SK)
Chlieb ako rodina

Svet sme rozložili na atómy, zlúčeniny, tkanivá, biotopy a svetadiely. Ich prepojenie vnímame, ale často v rozhodnutiach nerešpektujeme.
Pre lepšiu orientáciu v tomto zmätku si načrtneme príbeh. Príbeh, v ktorom chápeme tieto vzťahy ako rodinu. Ako rozšírený útvar, ako medzidruhovú symbiózu, ako spoluprácu.
Chcem sa pokúsiť hovoriť o takejto rodine optikou chleba. Rodokmeň sa zostavuje ťažko, medzi predkami (dokonca nedávnymi) nájdeme pôdny ekosystém (pôdnu ekológiu vrátane tisícov pôdnych druhov mikróbov, bezstavovcov, húb a rastlín), kolobeh vody či vzduchu v krajine a v nich obsiahnuté minerály, kultúrne obilniny, človeka (teda nástroje, rituály a plánovanie), milióny kvasiniek, baktérií a ďalších, a ďalších príbuzných. Táto rodina o ktorej hovoríme, je vlastne pri dostatočnom odstupe celou planétou.
Budem teda hovoriť o príbehu rodiny pôdneho ekosystému, vzduchu, vody, obilniny, opeľovačov, človeka a kvasníc. Ich spoločným potomkom je chlieb. Chlieb mnohých podmanivých chutí a vôní.
Dávid Koronczi je umelec, pekár-amatér, otec, partner, spoluzakladateľ angažovaného mesačníka Kapitál a asistent v Ateliéri vvv Martina Piačeka na bratislavskej VŠVU.

sobota 22.02.2020 9:00 - 17:00
dva bloky: 9:00 - 10:30 / 14:00 - 16:30, medzitým prechádzka s Milanom Kolcunom v meste: 11:00 - 12:30

Juliana Fischerová (CZ)
Workshop pečenia z kvásku + tematická prednáška. Počas workshopu nám Juliana predstaví základné nuansy domáceho pečenia, priblíži nám projekt zdieľania kváskov prostredníctvom mapy PečemPecen a spolu upečieme voňavé bochníky, priamo v priestoroch DP.OCH v rámci výstavy finalistov Ceny Oskára Čepana Ekológia túžby.
Počet miest na tomto workshope je z priestorových a technických dôvodov limitovaný na 15 účastníkov a účastníčok, prosím prihlasujte sa na mail filipiakova@vsg.sk najneskôr do piatku 21.02.2020 do 14:00.
Juliana Fischerová (1990) je pekárka, matka a blogerka, ktorá píše pod značkou Maškrtnica.cz. Pre Rádio Wave (Český rozhlas) pripravuje seriál o jedle a varení Ve vlastní šťávě a textami prispieva aj do iných médií. V roku 2011 spolu s Martinom Kucielom a Michalou Gregorovou odštartovali projekt PečemPecen a kváskovú mapu pod rovnakým názvom, ktorá v Českej republike a na Slovensku výrazne prispela k popularite domáceho pečenia chleba. Dnes je už na Slovensku aj v Českej republike mnoho ďalších projektov, nadšencov a pekárskych kolektívov, čím sa otvára nový, kritický diskurz o pečení a pečive.

sobota 22.02.2020 11:00 - 12:30
Milan Kolcun (SK)
Agrosymbolika v umení verejného priestoru centra Košíc. Hodinová agroprehliadka miestneho sprievodcu a nadšenca Milana Kolcuna sa zameria na poľnohospodárske motívy v centre Košíc. Od gotických až po umenie 20. storočia.
Milan Kolcun (1969) takmer 30 rokov sprevádza po Košiciach v anglickom, ruskom, španielskom, ba aj slovenskom jazyku. Je spoluatorom prehliadok pre Košičanov po ich vlastnom meste pod názvom Potulky mestom Košice každý prvý víkend v mesiaci vždy po inej trase a na inú tému. Ja autorom desiatich kníh o Košiciach a románu Najnovší hriech. Má vlastnú talkshow Bez šepkára a glosátorský program GlosatorsKE.

sobota 22.02.2020 17:00 - 18:00
Peter Megyeši (SK)
Chlieb ako spásonosné závažie. K stredovekej ikonografii Váženia duší.
Prednáška sa zameria na špecifickú ikonografiu Váženia duší, kde sa vyskytuje chlieb ako spásonosné závažie na miske váh. Cieľom je objasniť dôvody, prečo sa na stredovekých obrazoch bochník chleba objavuje v tejto netradičnej úlohe a aké teologické myšlienky a dobové eschatologické predstavy tento typ obrazu vyjadruje.
Peter Megyeši je historik a teoretik umenia. Pôsobí na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach a Centre vied o umení Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa predovšetkým ikonografii, ikonológii, emblematike a súčasnému umeniu.

Spoluorganizátorom Ceny Oskára Čepana je platforma na podporu súčasného umenia collective. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partneri: J&T Banka, Trust for Mutual Understanding, Residency Unlimited, Young Visual Artists Awards
Vizuál: Dávid Koronczi

Comments are closed.