Gyula Kosice – Hydrokinetik

otvorenie výstavy: 3. 2. 2016 o 17:00
trvanie výstavy: 4. 2. – 6. 3. 2016
kurátor: Vladimír Beskid
Východoslovenská galéria, Hlavná 27

Fernando Fallik sa narodil v Košiciach v roku 1924. Ako 4 – ročný emigroval s rodičmi do Argentíny. Žije a tvorí v Buenos Aires, kde má vlastné múzeum. Tam na začiatku svojej kariéry prijal umelecké meno GYULA KOSICE a takto sa prihlásil k svojím koreňom a svojmu rodisku. Kosice je mnohostranný umelec – sochár, maliar, básnik, teoretik a vizionár novej inžiniersko-plastickej estetiky. Ako prvý na svete použil vodu a neón ako časť svojich umeleckých diel. Patrí k priekopníkom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a kinetizmu nielen v Latinskej Amerike, ale v celosvetovom kontexte.

Gyula Kosice nebol len aktívny vizuálny umelec 20. storočia, ale aj intelektuál, teoretik a vizionár. Predovšetkým v parížskom období sa stretával so širokým spektrom intelektuálov. Poznal sa s osobnosťami ako Milan Dobeš, Jean Arp, Victor Vasarely, Le Corbusier, Jean-Paul Sartre, Tristan Tzara alebo Umberto Eco.

Kurátorská koncepcia výstavy predstavuje základnú líniu vývoja tvorby Gyulu Kosiceho od prvých geometrických prác (hnutie MADÍ) od 40. rokov 20. storočia, cez koncept Hydropriestorového mesta (manifest, 1971) až po súčasné podoby tvorby. Diela na výstavu vo Východoslovenskej galérii s názvom HYDROKINETIK sú zapožičané z prestížneho Centra Georgesa Pompidou v Paríži, z múzeí a galérií v Grenobli, Villeurbanne a taktiež od súkromných zberateľov. Výstava prezentuje kolekciu 27 sochárskych realizácií a objektov komorného aj výpravného charakteru. Ide o prvú samostatnú výstavu tohto autora na území strednej Európy, ktorú slovenskému publiku prináša Galéria mesta Bratislavy v rámci úspešného projektu Henkel Slovensko Slovensku. Východoslovenská galéria je už druhým rokom participujúcim partnerom tohto projektu.

Gyula Kosice rozvíja predovšetkým vlastnú koncepciu dynamického, mobilného umenia so zapojením fenoménu svetla (luminoskulptúry) alebo vody (hydrokinetizmus). Uprednostňuje netradičné materiály: hliník, polyester, sklenené trubice, plexisklo, elektrické svetlo, neóny a najmä prítomnosť a prúdenie vody. Bol pozvaný na najvýznamnejšie svetové prehliadky a výstavy Bienále Sao Paulo, Bienále Benátky, Documenta Kassel, Bienále Montevideo a EXPO Zaragóza. V roku 2013 bol zahrnutý do stálej expozície Multiple Modernities v Centre Pompidou v Paríži. Gyula Kosice je čestným občanom mesta Buenos Aires a mesta Košice.

Comments are closed.