Radovan Čerevka – Moc v Múzeu

hosť: MARTIN PIAČEK / It is like a small version of paradise, povedala
otvorenie výstavy: 15. 11. 2018 / 18.00
trvanie výstavy: 16 11. 2018 – 31. 3. 2019
kurátorka: Ivana Moncoľová
miesto: Východoslovenská galéria, Hlavná 27, Košice

Radovan Čerevka patrí k výrazným sochárskym osobnostiam vizuálneho umenia začiatku 21. storočia, ktorý vzišiel z umeleckej scény na Slovensku. Jeho tvorbu charakterizuje kódovaný výtvarný jazyk nesúci mediálnu informáciu, vplyvu, sily jej použitia a najčastejšie vojenských a civilizačných konfliktov, alebo ekologických katastrof. Globálna politika sféry vplyvu, moci, dosahovaná vojenskou silou a šírená globálnymi médiami sa pre Radovana Čerevku stáva priestorom – vojnovým poľom umeleckej sebarealizácie.

Napriek vizuálnemu jazyku citujúcemu a používajúcemu nástroje globálnych médií na zosilnenie účinku informácie (napríklad novinárska infografika, obrazy z vojenských prieskumných lietadiel a dronov, umelecké dielo, ktoré sa tvári ako archeologický objekt) si zachováva Radovan Čerevka svoj rozpoznateľný vizuálny jazyk spojený s vlastným myslením a realizáciou priestorových diel. Realizuje objekty, inštalácie, využíva pri tom dematerializáciu, ale aj prácu s trojdimenzionálnou kolážou, ready-made s komponovaním do nových paradoxných a významovo provokatívnych súvislostí.

V najnovších dielach, prezentovaných na výstave premiérovo, sa vrátil Čerevka k sochárskej materiálovej podstate, ikonografickú koláž vymenil za umelý kameň. V diele Rekonštrukcia bojového poľa (2018) sa autor stavia do úlohy archeológa vytvárajúceho rekonštrukciu civilizačného pokroku po „premene svetového poriadku, po konci histórie a po odchode posledného človeka“, v krajine naoko púštnej nachádza zásobníky, ktoré svojimi zhlukmi pripomínajú kostru pravekého jaštera, vraky bojovej techniky a samohybné húfnice v modelovanej krajine odkrýva púštny vietor. V idylických opisoch sochárskeho diela Radovan Čerevka kladie naliehavé otázky: Ak civilizácie pred nami charakterizovalo popletenie jazykov a ruiny Babylonskej veže, ktoré doteraz slúžia ako odkaz/metafora neporozumenia, čo objavia po nás? Čo nás bude charakterizovať? Čo bude našimi ruinami konfliktu?

Výstavu a tvorbu nových diel podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Pripravovanú komplexnú monografiu Radovana Čerevku podporil Bratislavský samosprávny kraj.

Radovan Čerevka (1980) sa narodil v Košiciach. Absolvoval štúdium na Katedre výtvarných umení a intermédií Technickej univerzity v Košiciach, v prvom a talentovanom ročníku Ateliéru slobodnej kreativity 3D prof. Juraja Bartusza. Svoj doktorandský titul získal na Vysokej škole výtvarných umení, kde sa aj habilitoval na docenta. Vedie ateliér na Katedre výtvarných umení a intermédií Technickej univerzity v Košiciach. Doteraz absolvoval viac ako 15 samostatných výstav na Slovensku a najmä
v zahraničí.

Martin Piaček (1972) študoval v ateliéroch Juraja Bartusza a Jozefa Jankoviča na VŠVU kde od roku 2018 pôsobí ako vedúci ateliéru VVV na Katedre intermédií. Vo svojich dielach sa dlhodobo venoval najmä národopisným témam, alebo skúmal osobnú identitu z národno-historického aspektu. V poslednom období, sa vo svojej tvorbe zaoberá aj osobnejšími témami. Vystavoval na mnohých dôležitých výstavách doma i v zahraničí.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Comments are closed.